Dijital yayın platformlarında kamu yayıncılığı örneği: Tabii platformu
Example of public broadcasting on digital broadcasting platforms: The tabii platform
  1. Tez No: 931074
  2. Yazar: RÜMEYSA BEDİRHANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İletişim tarihi, insanlık tarihinin en temel taşlarından birini oluşturur. İlk çağlardan itibaren insanlar arasında bilgi aktarımını sağlayan çeşitli araç ve yöntemler, zamanla gelişerek modern iletişim sistemlerine evirilmiştir. Yazının icadıyla başlayan bu süreç, matbaanın bulunmasıyla geniş kitlelere ulaşmış ve 19. yüzyılda telgraf ve telefonun icadı ile hız kazanmıştır. 20. yüzyılın başlarında radyo ve televizyonun yaygınlaşması, görsel ve işitsel kitle iletişim araçlarını hayatımıza sokmuştur. Televizyon, uzun yıllar boyunca hem eğlence hem de bilgi edinme amacıyla geniş kitleler tarafından kullanılmıştır. Ancak teknolojinin hızlı gelişimi, özellikle 21. yüzyılda dijitalleşme süreciyle birlikte televizyonun rolünü ve işlevini yeniden şekillendirmiştir. Dijital platformların ortaya çıkışı, medya tüketim alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirmiştir. Netflix, Amazon Prime, Disney+ gibi platformlar, izleyicilere diledikleri zaman, istedikleri içeriğe ulaşma imkânı sunarak geleneksel televizyonun sınırlarını aşmıştır. Bu platformlar, daha önce yalnızca belirli saatlerde yayınlanan programların aksine, kullanıcıların kendi içerik tüketim planlarını yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bu durum, özellikle ticari dijital platformların hızlı bir şekilde popülerleşmesine yol açmış ve medya endüstrisinde büyük bir değişim yaratmıştır. Bu çalışmada, dünya ve Türkiye'de televizyonun dijital platformlara taşınması ve bu platformların içinde Türkiye'de bir ilk olan kamusal yayıncılık anlayışı ile yayın yapan bir dijital platform Tabii platformunu ana konu edinmiştir. Dijital platformlar genellikle ticari kaygılar güderek içerik üretmektedir. Ancak Türkiye'deki ilk kamusal yayın yapan bir dijital platformun varlığı, dijital medya dünyasında yeni bir anlayışın ortaya çıkışını işaret etmektedir. Bu platform, ticari amaçlardan çok kamusal faydayı ön planda tutarak yayıncılık ilkelerini benimsemektedir. Araştırmanın odak noktası, bu dijital platformun kamusal yayıncılık ilkelerine bağlı kalarak içerik üretme süreçlerini incelemektir. Betimsel içerik analiz yöntemi ile yapılan bu çalışma, dijital platformlarda kamusal yayıncılığın içeriklere yansımasını incelemektedir. Dijital platformların kamusal sorumlulukları ve toplum üzerindeki etkileri incelenirken, kamusal yayıncılık ilkelerine bağlı bir dijital platformun özel platformlardan nasıl ayrıştığı analiz edilmiştir. Bu araştırma, dijital medyada kamusal yayıncılık anlayışının sürdürülebilir olup olmadığını sorgulayarak, gelecekteki dijital yayıncılık stratejilerine dair önemli bulgular sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The history of communication constitutes one of the cornerstones of human history. Since the early ages, various tools and methods that have enabled the transfer of information between people have evolved into modern communication systems. This process, which started with the invention of writing, reached large masses with the invention of the printing press and accelerated with the invention of telegraph and telephone in the 19th century. In the early 20th century, the widespread use of radio and television brought audio-visual mass media into our lives. For many years, television has been used by large masses for both entertainment and information purposes. However, the rapid development of technology, especially with the digitalization process in the 21st century, has reshaped the role and function of television. The emergence of digital platforms has significantly changed media consumption habits. Platforms such as Netflix, Amazon Prime and Disney+ have transcended the boundaries of traditional television by offering viewers the opportunity to access the content they want, whenever they want. These platforms allow users to make their own content consumption plans, unlike programs that were previously broadcast only at certain times. This has led to the rapid popularization of commercial digital platforms and created a major shift in the media industry. This study focuses on the migration of television to digital platforms in the world and in Turkey, and Tabii, a digital platform broadcasting with a public broadcasting approach, which is a first in Turkey. Digital platforms generally produce content with commercial concerns. However, the existence of the first public broadcasting digital platform in Turkey marks the emergence of a new understanding in the digital media world. This platform adopts broadcasting principles that prioritize public benefit over commercial purposes. The focus of the research is to examine the content production processes of this digital platform by adhering to the principles of public broadcasting. Using a descriptive content analysis method, this study examines the reflection of public broadcasting on the content of digital platforms. While examining the public responsibilities of digital platforms and their impact on society, it is analyzed how a digital platform that adheres to the principles of public broadcasting differs from private platforms. By questioning whether the concept of public broadcasting in digital media is sustainable, this research aims to provide important findings on future digital broadcasting strategies.