Vitamin B12 seviyelerinin kan basıncına etkilerinin değerlendirilmesi
Evolation the effect of vitamin B12 level on blood pressure
  1. Tez No: 931086
  2. Yazar: GÖKÇE İREM US
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEZGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar kobalamin eksikliğinin %5 ile %60 arasında değiştiğini ve bu farkın yaşla korele olduğunu belirtmektedir. Framingham çalışmasında yaşlılar arasında kobalamin eksikliğinin prevalansı %12 olarak belirtilmiştir. B12 Vitamini esas olarak iki enzim sisteminde kofaktör görevi görür. Söz konusu bu enzim sistemleri; metilmalonil-CoA'yı süksinil-CoA'ya dönüştüren metilmalonil-CoA-mutaz ve homosisteinin metiyonine dönüştüren metiyonin sentetazdır. Bu enzim sistemleri vücutta pek çok amin sentezinde görev almaktadır. Sentezlenen bu aminlerin en önemlilerinden bazıları da kan basıncı regülasyonunda görev almaktadır. (Nöradrenalinden adrenalin, serotoninden melatonin sentezi vb.). Hipertansiyon toplumda giderek yaygınlaşan bir hastalık olup, önemli kardiyovasküler mortalite sebeplerinden biridir. Hipertansiyon etiyolojisinin hala %90'lık bölümü aydınlatılamamıştır. Hipertansiyonun etiyolojisine dönük açıklayıcı çalışmalar önem arz etmektedir. Yapılan çalışmalarda vitamin B12 eksikliğinin kan basıncı üzerinde otonom regülasyon mekanizmasıyla etkili olduğu gösterilmiştir. Yine homosisteinin endotel disfonksiyonu yaparak otonom regülasyon üzerinden etkinliği olduğu ileri sürülmüştür. Kan basıncı regülasyonunda mediatörler üzerinden rol alan vitamin B12'nin de hipertansiyon tedavi yaklaşımında dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu düşünmekteyiz. Bu sebeple çalışmamızın amacı vitamin B12 seviyelerinin kan basıncı üzerinde etkilerinin değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Hypertension is an increasingly common disease in society and its etiology is still unexplained for %90 of cases. Vitamin B12 is a vitamin that also plays a role in blood pressure regulation through mediators in the body. In this study, we aimed to investigate the relationship between vitamin B12 levels and blood pressure. MATERIAL AND METHODS: The study was designed and implemented as a single-centered, retrospective cross-sectional study. The sample group consisted of patients aged 18-65 years who applied to the outpatient clinics of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital Family Medicine Clinic and obesity centre in 2024, whose vitamin B12 levels were checked and who did not use antihypertensive drugs. The systolic and diastolic blood pressure values, vitamin B12 levels and sociodemographic characteristics including age, gender, chronic disease, smoking and body mass index were recorded. The relationship between vitamin B12 levels and systolic blood pressure, diastolic blood pressure and pulse pressure was investigated.