Osmanlı dönemi kafataslarında asimetri
Asymmetry in the skulls of the Ottoman period
- Tez No: 931102
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma, Osmanlı dönemine tarihlendirilen korunma durumu iyi olan 55 kadın ve 55 erkek bireye ait toplam 110 kafatasından oluşmaktadır. Kafatasları Scantech markasının KScan Magic modeline sahip endüstriyel tip 3D tarayıcı kullanılarak dijital ortama aktarılmıştır. Kafataslarında belirlenen toplam 37 anatomik nokta yardımı ile yüz bölgesinde 38, tonoz bölgesinde 24 ve alt kafa bölgesinde 24 olmak üzere 86 ölçüm Materialise MiniMagics 23.5 programı kullanılarak alınmıştır. Alınan ölçümler ile kafataslarının asimetrik dereceleri IBM SPSS Statistics 27.0.1 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Asimetri analizlerini gerçekleştirmek için öncelikle kafataslarının üç ayrı bölümünden alınan ölçümler yapılan istatistiksel analizler ile öncelikle ölçümlere göre değerlendirilmiştir. Bu analizleri yapmak için normallik testleri yapılmıştır. Ölçümlerin normallik değerlerine göre dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Ardından tanımlayıcı istatistik değerlerine göre sağ ve sol ölçümlerin ortalamaları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The study consists of a total of 110 skulls belonging to 55 female and 55 male individuals in a good state of preservation dating to the Ottoman period. The skulls were digitised using an industrial-type 3D scanner with the KScan Magic model of the Scantech brand. With the help of a total of 37 anatomical points determined on the skulls, 86 measurements, including 38 in the facial region, 24 in the vault region and 24 in the lower head region, were taken using the Materialise MiniMagics 23.5 programme. The measurements and asymmetric degrees of the skulls were analysed using IBM SPSS Statistics 27.0.1 software. To perform the asymmetry analyses, the measurements taken from three different parts of the skulls were first evaluated according to the measurements by statistical analyses. Normality tests were performed to make these analyses. It was determined that the measurements were distributed according to normality values. Then averages of the right and left measurements were taken according to descriptive statistics values.