Cerrahi hemşirelerinin ekip yaklaşımı ve motivasyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between team approach and motivation level of surgical nurses
- Tez No: 931117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma ile birlikte cerrahi hemşirelerde ekip yaklaşımı ve motivasyon düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapıldı. Araştırmanının evrenini İstanbul ili Asya yakasında bulunan bir üniversite hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan cerrahi hemşireler, örneklemini ise aynı hastanede 15.04.2022-29.06.2022 tarihleri arasında görev yapan en az 6 aydır çalışan 109 cerrahi hemşiresi oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Hemşire Tanıtım Formu”,“Ekip Yaklaşımı Forumu”,“Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği”kullanıldı. Verilerin istatiksel analizinde SPSS for Windows 24.0 programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, iki gruplu değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplu değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis H testi, form ve ölçeğin güvenirliği için Cronbach's Alpha katsayısı kullanıldı. Hemşirelerin %34,9'unun 26 ve 28 yaş aralığında, %78,9'unun kadın, %54,1'inin bekar, %71,6'sının lisans mezunu olduğu, %46,8'inin ameliyathanede çalıştığı, %71,6'sınım 40 saat ve daha az çalıştığı, %38,5'inin 6 yıl ve üzerinde çalıştığı, %51,4'ünün 0 ile 2 yıl arasında cerrahi birimde çalıştığı, %69,7'sinin vardiyalı olarak çalıştığı %51,4'ünün daha önce ekip çalışması ile ilgili eğitim aldığı, %61,6'sının daha önce motivasyon eğitimi almadığı, bulundu. Araştırmadaki hemşirelerin Hemşirelerin Ekip Yaklaşımı Formu'ndan ortalama 90,42±9,502, Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği'nden ortalama 55,03±14,417 puan aldığı saptandı. Araştırmadaki Hemşirelerinin Ekip Yaklaşımı Formu ve alt boyut puanları ile Hemşire İş Motivasyon Ölçeği'nden Aldıkları Puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Bu araştırmada hemşirelerin ekip yaklaşımlarının olumlu, iş motivasyonlarının yüksek ve ekip yaklaşımının iş motivasyonun etkilemediği sonucuna ulaşıldı. Araştırmanın daha geniş örneklemlerde tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a relationship-seeking type to examine the relationship between team approach and motivation level in surgical nurses. The population of the study consisted of surgical nurses working in the Training and Research Hospital of a university hospital located on the Asian side of Istanbul, and the sample consisted of 109 surgical nurses working in the same hospital for at least 6 months between 15.04.2022-29.06.2022. 'Nurse Introduction Form',“Team Approach Forum”,“Nurse Work Motivation Scale”were used to collect the data. SPSS for Windows 24.0 programme was used for statistical analysis of the data. Descriptive statistical methods were used in the evaluation of the data, Mann-Whitney U test was used to compare variables with two groups, Kruskal-Wallis H test was used to compare variables with more than two groups, and Cronbach's Alpha coefficient was used for the reliability of the form and scale. Of the nurses, 34.9% were between the ages of 26 and 28, 78.9% were female, 54.1% were single, 71.6% had a bachelor's degree, 46.8% worked in the operating theatre, 71.6% worked 40 hours or less, and 38.5% worked 6 years or more, It was found that 51.4% worked in a surgical unit between 0 and 2 years, 69.7% worked in shifts, 51.4% had received training on teamwork before, and 61.6% had not received motivation training before. It was found that the nurses in the study received an average score of 90.42±9.502 from the Nurses' Team Approach Form and an average score of 55.03±14.417 from the Nurse Work Motivation Scale. There was no statistically significant difference between the Team Approach Form and its sub-dimension scores and the scores obtained from the Nurse Work Motivation Scale (p>0.05). In this study, it was concluded that nurses' team approach was positive, their work motivation was high and team approach did not affect work motivation. It is recommended that the study be repeated in larger samples.