İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin ders çalışma becerileri ile çoklu zeka alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analyzing of correlation between study habits and multiple intelligence skills of 4th grade students
- Tez No: 931116
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin ders çalışma becerileri ile çoklu zekâ alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim- öğretim yılı İstanbul İli Beykoz, Fatih, Kartal ve Sarıyer ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokullarda öğrenim gören 501 ilkokul 4. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Ders Çalışma Becerilerini Değerlendirme Ölçeği / Öğretmen Formu ile Çocuklar İçin Çoklu Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, belirlenen alt problemler bağlamında istatistiki paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çoklu zekâ alanlarının ders çalışma becerisi toplam puanları üzerinde anlamlı etkisi olduğu ve sözel-dilsel zekanın ders çalışma becerileri toplam puanını arttırdığı görülmüştür. Ders çalışma becerilerinin alt boyutları üzerinde çoklu zekâ alanlarının anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Ders çalışma becerilerinin alt boyutlarından Derse Katılım/Etkili Çalışma, Temizlik ve Düzen, Ödev Defteri Tutma, Okula Devam boyutları puanlarını, sözel-dilsel zekânın arttırdığı; Not Tutma/Sınava girme boyutu puanlarını ise sözel-dilsel zekâ ile içsel-özedönük zekânın arttırdığı belirlenmiştir. Ders çalışma becerileri ve alt boyutları ile çoklu zekâ alanları arasındaki korelasyon incelemesinde ise, okula devam alt boyutu dışındaki tüm boyutlar ve alanlar arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Okula devam alt boyutu yalnızca sözel- dilsel ve mantıksal-matematiksel zekâ ile ilişkili olup ilişki pozitif yönlüdür. Ders çalışma becerilerinin cinsiyete, anne mesleği ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği; baba mesleği ve öğrenim görülen ilçeye göre anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Çoklu zekâ alanları ise cinsiyete, öğrenim görülen ilçeye ve baba mesleğine göre anlamlı farklılık gösterirken; kardeş sayısı ve anne mesleğine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the correlation between the study skills and multiple intelligences of 4th grade students. This study employed correlational type of searching model which is one of the quantitive research. The study group were 501 of 4th grade students studying in public primary schools in Beykoz, Fatih, Kartal and Sarıyer province in Istanbul, in 2023-2024 Educational Year Period. Data of the study was collected with the Demographic Information Form, The Study Skills Scale/ Teacher Form and Multiple Intelligences Scale for Children. Statical package in determined subproblem context was used for analyzing tha data. This research findings show that multiple intelligences have a meaningful effect on study skills and the verbal – linguistic intelligence increase the total score of study skills. It is found that there is a meaningful effect of multiple intelligences on sub-dimensions of study skills. It is seen that verbal- linguistic intelligence increases the scores of Attending to Lesson / Effective Studying, Cleanliness and Being Organized, Taking a Homework Notebook, Attending to School dimensions and verbal -linguistics and intrapersonal- existential intelligence increases the score of Not Taking / Taking Exams dimensions. It is seen that there is a positive correlation between all study skills' sub dimensions, except from Attending to School sub-dimension, and all multiple intelligences in the study of correlation between sub- dimesions of study skills and multiple intelligences. Just the Attending to School sub- dimension is related with verbal- linguistic and logical- mathematical intelligence and the correlation is positive. It is asserted that study skills vary meaningfully according to gender, mother's profession and number of siblings. On the other hand, study skills don't vary according to father's profession and the city where the student study. Multiple intelligences vary in gender, the study city and father's profession, but don't vary in number of siblings and mother's profession.