Ayni teminat sözleşmelerinde halefiyet ve rücu
Subrogation and recourse in collateral security agreement
  1. Tez No: 931142
  2. Yazar: MUHAMMED KİOMERS GANBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Borç ilişkisinde, borcun ifa edilmeme riskine karşı alacaklının borçludan bir takım teminatlar talep etmesi oldukça eski ve sık rastlanılan bir haldir. Bu teminatlar kişisel ve ayni teminatlar olarak iki ana başlığa bölünebilir. Kişisel teminat veren, daima borçlu dışında üçüncü bir kişiyken ayni teminat veren borçlunun kendisi olabileceği gibi üçüncü bir kimse de olabilir. Üçüncü bir kimsenin ayni teminat veren kişi olması durumunda, bu kimsenin borcu ifa zorunda kalması ihtimal dahilindedir. Ayrıca bu kişi borcu ifa etmese dahi teminatın paraya çevrilmesi riski vardır. Böyle durumlarda malvarlığında eksilme yaşanan kimse asıl borçluya rücu eder. Rücu kanundan kaynaklanan bir sebebe dayanabileceği gibi sebepsiz zenginleşme, vekaletsiz işgörme ya da sözleşmeye dayalı olabilir. Kanundan kaynaklı rücu sebepleri arasında özellik arz eden ve alacaklıya halef olmaya imkân veren hukuk müessesesi halefiyet olarak ifade edilir. Çalışmada teminat sözleşmelerinin sınıflandırılması ve hangi durumlarda ayni teminatın var olduğu ortaya konulmuştur. Daha sonra kanunda düzenlenen ve ayni teminatlar açısından anlam ifade eden halefiyet halleri irdelenmiştir. Akabinde ise ayni teminat verenin rücu hakkının niteliği ve özellikleri ayrıca ele alınmıştır. İleri sürülecek rücu hakkının tabi olduğu zamanaşımı da ayrıca ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a debt relationship, it is quite old and common for the creditor to demand certain guarantees from the debtor against the risk of non-performance of the debt. These guarantees can be divided into two main categories: personal guarantee and collateral security. While personal guarantor is always a third party other than the debtor, collateral security provider may be the debtor himself or a third party. In the event that a third person is the provider, it is possible that this person may be obliged to fulfill the obligation. In addition, even if this person does not fulfill the debt, there is a risk that the collateral may be converted into money. In such cases, the person whose loses assets has recourse to the principal debtor. This recourse may be based on a reason arising from the law, unjust enrichment, acting without agency or contract. As a legal institution recourse way arising from the law, subrogation allows the party to recourse the principal debtor by transferring rights of the creditor. In this study, the classification of guarantee contracts and the circumstances in which collateral security agreements exist are presented. The nature and characteristics of the right of recourse of the provider are also discussed. However, before this, the subrogation conditions and types are analyzed. The statute of limitations for the right of recourse to be asserted is also explained.