Diyanet Akademi eğitiminin ilk dönem mezunlarının gözünden değerlendirilmesi
Valuation of Religious Academy education from the perspective of first term graduates
  1. Tez No: 931193
  2. Yazar: EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÇİNEMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada yeni bir uygulama olan Diyanet Akademi eğitimini tamamlamış olan ilk dönem mezunu imam hatiplerin, adaylıkları sürecinde aldıkları eğitime ilişkin görüş ve değerlendirmelerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın temel problem cümlesi“İlk dönem mezunu imam hatipler Diyanet Akademi eğitimini çeşitli yönleriyle nasıl değerlendirmektedir?”şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması tercih edilmiştir. Çalışma grubu kartopu örnekleme tekniği ile seçilen Diyanet Akademisi'nin ilk dönem mezunu 14 imam-hatiptir. Veriler görüşme formu aracılığıyla elde edilmiş olup görüşmeler 2024 yılının Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların çoğunluğunun Akademi eğitimini genel olarak faydalı/gerekli olarak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Yine katılımcıların Akademi eğitiminin mesleğe hazırlık açısından gerekli olduğunu düşündükleri görülmüştür. Bununla beraber katılımcıların çoğunluğu Akademi eğitimine başlamadan önce olumsuz düşüncede olduklarını, eğitimi tamamladıktan sonra düşüncelerinin olumlu anlamda değiştiğini ifade etmiştir. Katılımcıların çoğunluğunun Akademi eğitiminin genel itibarıyla verimli geçtiği kanaatinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların önemli bir kesimi, aday imam-hatip programında yer alan ders çeşitliliğini mesleğe hazırlık açısından genel itibarıyla uygun/yeterli bulmakla birlikte programın geliştirilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Katılımcıların önemli çoğunluğu, Akademi'de ders veren öğreticilerin alan bilgisi açısından yeterli olduğu, ancak bunu aktarma bilgi ve becerisi yönünden verimli olamadığı kanaatindedir. Katılımcıların eğitim süreçlerine ilişkin en büyük memnuniyetsizliklerinin ise eğitim sürecinde yaşadıkları birtakım sorunlardan kaynaklı motivasyon konusu olduğu tespit edilmiştir. Son olarak katılımcılar Akademi eğitiminin geliştirilmesine yönelik öğretici kadronun formasyon alması, uygulamaya yönelik derslerin artırılması, harçlıkların iyileştirilmesi gibi önerilerde bulunmuşlardır. Çalışmanın sonunda Akademi eğitim süreçlerinin geliştirilmesine dönük eğitim programının geliştirilmesi, uygulamaya yönelik ders saatlerinin artırılması, aday din görevlilerine rehberlik hizmetinin sunulması gibi birtakım öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the opinions and evaluations of the first semester graduates of the Religious Academy, which is a new practice, regarding the training they received during their candidacy. In line with this purpose, the main problem statement of the study was determined as“How do first-term imam-hatip graduates evaluate the various aspects of the Diyanet Academy education?”. Case study, one of the qualitative research designs, was preferred in the study. The study group consisted of 14 imam-hatipis who graduated from the first semester of the Religious Academy, selected through maximum diversity and snowball sampling techniques. Data were obtained from the participants through interviews. Interviews were conducted in June and July 2024. The data obtained were examined by content analysis. As a result of the research, it was determined that the majority of the participants evaluated the Academy training as useful/necessary in general. It was also observed that the participants thought that the Academy training was necessary in terms of preparation for the profession. In addition, the majority of the participants stated that they had negative opinions before they started the Academy training, but that their opinions changed positively after completing the training. It was found that the majority of the participants were of the opinion that the Academy training was generally productive. A significant number of the participants find the variety of courses in the candidate imam-hatip program appropriate/adequate in terms of preparation for the profession in general, but state that the program should be improved. A significant majority of the participants believe that the instructors who teach at the Academy are adequate in terms of their knowledge of the field, but are not efficient in terms of their knowledge and skills in conveying this knowledge. It was determined that the biggest dissatisfaction of the participants regarding the training processes was the issue of motivation. Finally, the participants made suggestions for improving the Academy education, such as the formation of the teaching staff, increasing the number of practical courses, and improving the allowances. At the end of the study, some suggestions were put forward such as developing the training program for the development of the Academy's training processes, increasing the number of practice-oriented course hours, and providing guidance services to candidate religious officials.