Yoga egzersizlerine katılan kadınların spora ilgi düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the levels of interest in sports and their quality of life of women participating in yoga exercises
- Tez No: 931232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın temel amacı, yoga uygulamalarının kadınların spor yapma motivasyonunu ve yaşam kalitesini nasıl şekillendirdiğini incelemek ve fiziksel ile psikolojik boyutlardaki etkilerini incelemektir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırma grubunu Bartın il merkezinde açılan yoga kurslarına katılan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın ilk bölümünde kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Spora Yönelik İlgi Düzeyi Ölçeği, üçüncü bölümde Yaşam Kalitesi Ölçeği tercih edilmiştir. Veriler SPSS 25.0 paket programıyla incelenmiştir. Araştırmada normallik testi, basıklık ve çarpıklık değerleriyle yapılmıştır ve verilerin normal dağılıma sahip olmadığı saptanmıştır. Ardından bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon testiyle ölçülmüş, betimsel verilerin analizi için ikili değişkenlerde Mann-Whitney U testi, ikiden çok değişkenlerdeyse Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Bunların yanı sıra, frekans ve yüzde hesaplamaları ile güvenilirlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine how yoga practices shape women's motivation to engage in sports and their quality of life, as well as the effects on their physical and psychological dimensions in this context. A relational screening model was used in the research. The study group consists of women who participated in yoga courses held in Bartın city center. The first part of the study includes a personal information form, the second part includes the Turkish adaptation of the Quality of Life Scale developed by the World Health Organization (WHO), as adapted by Eser et al. (1999), and the third part is the Sports Interest Level Scale developed by Ceyhun (2017). The data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. In the research, normality was tested through kurtosis and skewness values, and it was determined that the data did not follow a normal distribution. The relationship between dependent and independent variables was then examined using the Spearman correlation test. For descriptive data analysis, the Mann-Whitney U test was applied for binary variables, and the Kruskal-Wallis H test was applied for variables with more than two categories. Additionally, frequency and percentage calculations, as well as reliability tests, were performed.