Kuyruklu araç rotalama problemi: Matematiksel modeller ve sezgisel algoritmalar
Vehicle routing problem with queed tasks: Mathematical models and heuristic algorithms
  1. Tez No: 931258
  2. Yazar: MUSTAFA MEHMET BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Analitiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez Araç Rotalama Problemine sıra bağımlı olarak Makine Çizelgeleme Problemlerinin entegrasyonunda adanmış ya da paralel makineli sistemlerin araştırılması üzerinedir. Yazında rastlanan Kuyruklu Gezgin Satıcı Probleminden (Traveling Salesmang Problem with Queued Tasks) yola çıkarak çok araçlı veya çok makineli varyantların çizge kuramı çerçevesinde matematiksel modelleri önerilmiş, matematiksel modeller tamsayılı doğrusal programlama biçemine kadar sadeleştirilmiş ve simetrik çözümlerin elenmesi üzerine tasarlanmıştır. Alt turların elenmesi için ise Kısıt Türetimi (Constraint Generation) yöntemi ile Dantzig, Fulkerson ve Johnson'un (1954) formülasyonu kullanılarak alternatife göre karar uzayındaki büyüme önlenmiş ve gereksiz kısıtların (redundant constraint) kullanımı azaltılmıştır. Sadeleştirilmelerine karşın önerilen Kuyruklu Araç Rotalama Problemi varyantları en az içerisinde tanımlı alt problemler kadar yüksek karmaşıklık düzeyine sahip olmakta ve problem ölçeği büyüdükçe makul kaynaklar dahilinde çözülebilirlikten uzaklaşmaktadır. Çözülebilirlik ve en iyilenmiş çözümden uzaklık ödünleşimini dengelemek adına bir uzağı gören dinamik kriterli en yakın komşu sezgisel algoritması Kuyruklu Araç Rotalama Problemlerine has olarak tasarlanmıştır. Önerilen sezgiselin başarımı, ulaşılan çözümlere %13 uzaklıktadır. Bu tezde tartışılan genel geçer problemler, önerilen matematiksel modeller ve sezgisel; ayrık olmayan rotalama ve çizelgeleme faaliyetlerini bütüncül olarak ele alarak işletmelerde hız ve maliyet üzerinden önemli rekabet avantajları sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the investigation of dedicated or parallel machine systems for the sequence-dependently integration of Machine Scheduling Problems with the Vehicle Routing Problem. Based on the Traveling Salesman Problem with Queued Tasks found in the literature, mathematical models of multi-vehicle or multi-machine variants are proposed within the framework of graph theory, the mathematical models are reduced to integer linear programming, and designed to eliminate symmetric solutions. For the elimination of subtours, the constraint generation method and the DFJ formulation are used to avoid the growth of the decision space with respect to the alternative and to reduce the use of redundant constraints. Despite their simplification, the proposed variants of the Vehicle Routing Problem with Queued Tasks have at least as much complexity as the subproblems defined within them, and become less tracktable within reasonable resources as the problem scale increases. In order to balance the trade-off between tracktability and optimality gap, a lookahead nearest neighbor heuristic algorithm with a distance-based dynamic criterion is designed specifically for the Vehicle Routing Problem with Queued Tasks. The performance of the proposed heuristic is within 13% of the obtained solutions. The generalized problems discussed in this thesis, the proposed mathematical models, and the heuristic can provide significant competitive advantages in terms of speed and cost by holistically treating inseparable routing and scheduling activities.