Üretim işletmelerinde endüstri 4.0 uygulamalarının olgunluk modeli ile değerlendirilmesi: Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Ticaret A.Ş. (DOĞTAŞ) örneği
Evaluation of industry 4.0 implementations in manufacturing businesses using maturity model: The case of doğanlar furniture group manufacturing industry and trade company
- Tez No: 931360
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Endüstri 4.0 uygulamalarının üretim işletmelerindeki olgunluk düzeyini değerlendirmek oldukça önemli bir konudur. Endüstri 4.0, otomasyon, veri değişimi, yapay zekâ ve diğer dijital teknolojilerin üretim süreçlerine entegrasyonunu ifade etmektedir. Bu tür bir değerlendirme, bir işletmenin Endüstri 4.0'ı ne ölçüde benimsediğini ve bu teknolojilerin işletme performansına etkisini anlamak açısından önemlidir. Olgunluk modelleri, işletmenin Endüstri 4.0 teknolojilerini benimseme sürecini belirlemek için bir çerçeve sağlamaktadır. Olgunluk modelleri, işletmenin mevcut durumunu değerlendirirken, gelecekteki gelişim potansiyelini de belirlemede önemli bir göstergedir. Bu kapsamda örneklem olarak mobilya sektöründe faaliyet gösteren öncü bir şirket olan Doğtaş Mobilya Grubu seçilmiştir. Doğanlar Mobilya Grubu, Endüstri 4.0'ın ilk aşamalarından itibaren teknolojiye yatırım yapmaya ve üretim Süreçlerini dijitalleştirmeye önem vermiş bir işletmedir. Çalışma ile amaçlanan; Doğanlar Mobilya Grubu'nun Endüstri 4.0'ı ne kadar etkin kullandığını değerlendirmek ve Endüstri 4.0 olgunluk düzeyini ortaya koymaktır. Bu Amaçla, çalışmaya konu edilen Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Doğtaş) işletmesinin orta ve üst düzey yöneticileriyle yarı yapılandırılmış mülakat tekniği gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler Maxqda 2024 Nitel Veri Analiz programı yardımıyla analiz edilerek işletmenin, belirlenen beş endüstri 4.0 olgunluk seviyesinden 3. seviye ile 4. seviye arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the maturity level of Industry 4.0 applications in production enterprises is a very important issue. Industry 4.0 refers to the integration of automation, data exchange, artificial intelligence and other digital technologies into production processes. This type of assessment is important to understand the extent to which a business has adopted Industry 4.0 and the impact of these technologies on business performance. Maturity models provide a framework for determining the process by which a business adopts Industry 4.0 technologies. Maturity models are an important indicator in evaluating the current status of the business while also determining its future development potential. In this context, Doğtaş Furniture Group, a leading company operating in the furniture industry, was chosen as a sample. Doğanlar Furniture Group is a business that has given importance to investing in technology and digitalizing its production processes since the early stages of Industry 4.0. The aim of the study is to evaluate how effectively Doğanlar Furniture Group uses Industry 4.0 and to reveal its Industry 4.0 Maturity level. For this purpose a semi structured interview was conducted over middle and senior managers of Doğanlar Furniture Group Production, Industry and Trade Company. The data obtained was analyzed with the help of Maxqda 2024 Qualitative Data Analysis program and it was determined that the business was between level 3 and level 4 of the five industry 4.0 maturity levels.