Tez adı 9x19 mm mühimmatının gerilmeli korozyon çatlamasına karşı ısıl işlem parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of heat treatment parameters against stress corrosion cracking of 9x19mm ammunition
  1. Tez No: 931371
  2. Yazar: GÜLBAHAR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKAN ATAPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mermi kovan üretiminde ihtiyaç duyulan derin çekme prosesine bağlı olarak soğuk deformasyon nedenli pirinç esaslı malzemede kalıntı gerilmeler meydana gelir. Kalıntı gerilimin giderilmesi veya en düşük seviyeye indirgenmesi amacı ile derin çekme prosesini takiben bir gerilim giderme tavı gerçekleştirilir. Kalıntı gerilmelerin giderilememesi ve mühimmatın korozif bir ortama maruz kalması halinde kovan malzemede gerilmeli korozyon çatlaması nedenli bir hasarlanma oluşmaktadır. Bu çalışmada, endüstriyel pratiklikte üretilmiş kovanlarda değişken sıcaklık ve zamanların seçimi ile gerilim giderme tavlama çalışmaları gerçekleştirilmiş olup, kalıntı gerilmelerin indirgenmesi yönelik ısıl işlem parametrelerinin optimizasyonu üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında değişken ısıl işlemler sonrası deformasyon uygulanmış pirinç malzemede meydana gelen mikroyapısal değişimler izlenmiştir. Kovan kesitlerinde sertlik taraması yapılarak matrikslerin tavlama prosesine bağlı mekanik özellik değişimi kayıt altına alınmıştır. NATO AEP-97 standardına göre yapılan testler ile ısıl işlem uygulanmış kovan malzemelerde çatlak oluşumları makro ve mikro incelemeler ile takip edilmiştir. Yapılan çalışmalar, soğuk deformasyon uygulanmış pirinç malzemenin 200 °C sıcaklıkta 30 dakika süre tavlanması ile metalurjik yapısında (α-Cu) ve gereksinim duyulan sertliğinde (211 HV) önemli bir değişim olmaksızın ve en düşük kalıntı gerilim değerine (-28,7 ±15,6 MPa) ulaşılarak kovanların gerilmeli korozyon çatlama testlerinden başarılı bir şekilde geçtiğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Residual stresses occur in brass based materials due to cold deformation during the deep drawing process required in the production of cartridge cases. A stress relief annealing is performed following the deep drawing process in order to eliminate or reduce residual stress to a minimum level. If residual stresses cannot be eliminated and the ammunition is exposed to a corrosive environment, failure occurs in the cartridge case material due to stress corrosion cracking. In this study, stress relief annealing studies are carried out with the selection of variable temperatures and times in industrially practical manufactured barrels, and the optimization of heat treatment parameters for the reduction of residual stresses is emphasized. Within the scope of the study, microstructural changes occurring in the deformed brass material after variable heat treatments are observed. By performing hardness scanning on the barrel cross-sections, the mechanical property changes of the matrices due to the annealing process are recorded. With the tests carried out according to NATO AEP-97 standard, crack formations in heat-treated barrel materials are monitored with macro and micro examinations. Studies are shown that by a stress relief annealing at 200 °C for 30 min., no significant change in the metallurgical structure (α-Cu) and required hardness (211 HV) within the barrels having the lowest residual stress value (-28.7 ±15.6 MPa) is obtained and no stress corrosion cracking is observed within the barrels.