Umudun Öteki Yüzü ve Limbo filmlerinde yabancı figürü
The figure of stranger in 'The Other Side of Hope' and' Limbo' movies
  1. Tez No: 931377
  2. Yazar: İREM TULGAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, kent sosyolojisinin“yabancı”figürüne bakışını inceleyerek, bu bakışın sinemadaki yansımasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kent sosyolojisindeki“yabancı”figürüne dair literatürü inceleyerek mevcut çalışmaların izini sürmekte ve bu literatürü Umudun Öteki Yüzü ve Limbo filmleriyle ilişkilendirmektedir. Teorik ve ampirik boyutları birleştiren bu inceleme, filmlerin sunduğu anlatı, fikirler ve görsel imgeleri merkeze alarak bir“çifte okuma”(double reading) yöntemi benimsemektedir. Filmler, sosyolojik teorilerle etkileşim içinde okunarak, teorik kavramların somut örneklerle görünür kılınması sağlanmış ve bu doğrultuda filmlerin teorik çerçeveler ışığında analiz edilmesi mümkün kılınmıştır. Tez, teorik temelini Georg Simmel'in kent sosyolojisindeki“yabancı”kavramına dayandırmakta ve bu tartışmayı Zygmunt Bauman ile Richard Sennett'in yabancı kavramına ilişkin çalışmalarıyla genişletmektedir Ayrıca, Giorgio Agamben'in istisna hali, kutsal insan ve kamp kavramları da teorik çerçeveye dahil edilerek analize politik bir boyut eklenmiştir. Bu teorik yapı, yabancı figürünün sosyolojik ve politik yönlerini kapsamlı bir şekilde ele alırken, sinema anlatılarının bu figürü nasıl yansıttığını incelemeye olanak tanımaktadır. Araştırma, sosyolojik teori ve sinema anlatıları arasındaki dinamik ilişkiyi ortaya koyarak hem yabancı figürünün toplumsal boyutlarını hem de bu figürün sinemadaki yansımasını kapsamlı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the perspective of urban sociology on the figure of the“stranger”and analyze how this perspective is reflected in cinema. The study reviews the literature on the figure of the“stranger”within urban sociology, traces existing scholarly discussions, and relates these to the films 'The Other Side of Hope' and 'Limbo'. Combining theoretical and empirical dimensions, this analysis adopts a“double reading”approach, centering on the narratives, ideas, and visual imagery presented in the films. The films are interpreted through their interaction with sociological theories, making theoretical concepts tangible through concrete examples and enabling their analysis within a theoretical framework. The thesis builds its theoretical foundation on Georg Simmel's concept of the“stranger”in urban sociology and extends the discussion with Zygmunt Bauman and Richard Sennett's contributions to the concept of the stranger. Additionally, Giorgio Agamben's notions of the state of exception, *homo sacer*, and the camp are integrated into the theoretical framework, adding a political dimension to the analysis. This theoretical structure allows for a comprehensive exploration of the sociological and political dimensions of the figure of the stranger while examining how this figure is represented in cinematic narratives. By revealing the dynamic relationship between sociological theory and cinematic narratives, the research provides an in-depth analysis of both the social aspects of the stranger figure and its cinematic manifestations.