Kolesistektomi yapılan hastalarda ursodeoksikolik asit kullanımının D vitamini düzeyi üzerine etkisi
Effect of ursodeoxycholic acid use on vitamin D levels in patients undergoing cholecystectomy
  1. Tez No: 931384
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Safra taşı hastalığı insanların %10-15'ini etkiler ve kolesistektomi ile tedavi edilir. Ameliyatın D vitamini seviyeleri üzerindeki etkisi hala tartışılırken, ursodeoksikolik asit (UDKA) ameliyat sonrası komplikasyonların ve kalsiyum emiliminin yönetiminde umut verici sonuçlar göstermiştir. Ancak, UDKA'nın kolesistektomi sonrası D vitamini seviyeleri üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışma, UDKA'nın ameliyattan sonra D vitamini seviyelerini iyileştirip iyileştiremeyeceğini incelemektedir. Materyal ve Yöntemler: Bu prospektif çalışmada, 2022 ile 2024 yılları arasında üçüncü basamak bir bakım merkezinde kolesistektomi geçiren ardışık 95 hasta analiz edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi: UDKA tedavi grubu (Grup U) ve kontrol grubu (Grup C). Grup U ameliyattan sonra 3 ay boyunca UDKA alırken, Grup C hiçbir tıbbi tedavi almadı. Her iki grup da çalışma süresi boyunca D vitamini takviyesi almadı. Ameliyat öncesi ve ameliyattan sonraki 3 aylık D vitamini seviyeleri ölçüldü. Bulgular: 95 kolesistektomi hastasında ameliyat öncesi D vitamini düzeyleri 7 ila 65 ng/ml arasında değişirken, ameliyat sonrası 3. aydaki değerler 4,6 ila 94 ng/ml arasındaydı. Deoksikolik asit kullanan ve kullanmayan gruplar arasında D vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında, ameliyat öncesi dönemden üçüncü aya kadar anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Yaş ve D vitamini düzeyleri arasındaki korelasyon analizi, ursodeoksikolik asitli ve ursodeoksikolik asitsiz gruplar için yapıldı. Yaş, 3.
Özet (Çeviri)
Background: Gallstone disease affects 10-15% of people and is treated by cholecystectomy. While the surgery's effect on vitamin D levels remains debated, ursodeoxycholic acid (UDKA) has shown promise in managing post-surgical complications and calcium absorption. However, UDKA's impact on vitamin D levels after cholecystectomy is unknown. This study examines whether UDKA can improve vitamin D levels following the surgery. Material and Methods: In this prospective study, 95 consecutive patients who underwent cholecystectomy at a tertiary care center between 2022 and 2024 were analyzed. Patients were randomized into two groups: the UDKA treatment group (Group U) and the control group (Group C). Group U received UDKA for 3 months postoperatively, while Group C received no medical treatment. Neither group received vitamin D supplementation during the study period. Preoperative and 3-month postoperative vitamin D levels were measured. Results: Preoperative vitamin D levels in 95 cholecystectomy patients ranged from 7 to 65 ng/ml, with postoperative values at 3 months ranging from 4.6 to 94 ng/ml. When comparing vitamin D levels between groups using and not using deoxycholic acid, no significant changes were observed from the preoperative period to the third month. Analysis of correlations between age and vitamin D levels was performed for groups with and without ursodeoxycholic acid.