The tungsten heavy alloys produced by mechanical alloying and their effects on single lap joints of glass fiber reinforced polymer composites
Mekanik alaşımlama ile üretilen ağır tungsten alaşımları ve bunların cam elyaf takviyeli polimer tek lap bindirmeleri üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 931395
  2. Yazar: AHMED ALMOSSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, cam elyaf takviyeli polimer (GFRP) altlıklar kullanılarak yapıştırılmış tek lap eklemlerin (SLJs) mekanik performansı üzerine ilk defa üretilen tungsten alaşımı (WAs) nanopartiküllerinin, özellikle W-Mn-Cu-Sn ve W-Co'nun etkisini incelemektedir. W-Mn-Cu-Sn alaşım partikülleri, bilyalı öğütme yöntemiyle sentezlenmiş ve 80 saatlik öğütme sonrasında ortalama çapı 245 nm'ye düşen partiküller, önemli morfolojik ve kristalografik değişiklikler göstermiştir. Bu nanopartiküllerin epoksi yapıştırıcılara dahil edilmesi, %5,0 ağırlık oranında W-Mn-Cu-Sn içeriğinde kesme mukavemetinde %21,7'lik bir iyileşme sağlamıştır. Benzer şekilde, W-Co nanopartiküllerinin eklenmesi, %3,0 ağırlık oranında kesme mukavemetinde %136'lık bir artış göstermiş, ancak daha yüksek konsantrasyonlarda partikül aglomerasyonu ve performans düşüşü gözlemlenmiştir. Hata modları, yapıştırıcıdan kohezif hata moduna geçiş yaparak, yapıştırıcı ile GFRP substratlar arasında gelişmiş yapışma ve yük transferi olduğunu göstermiştir. Hata analizi, nanopartiküllerin daha iyi gerilim dağılımı sağladığını, lokalize gerilim yoğunluklarını azalttığını ve arayüz uyumluluğunu iyileştirdiğini ortaya koymuştur, bu da daha pürüzlü kırık yüzeyleri ve etkili yük transferi ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of novel tungsten alloy (WAs) nanoparticles, specifically W-Mn-Cu-Sn and W-Co, on the mechanical performance of adhesively bonded single-lap joints (SLJs) using glass fiber-reinforced polymer (GFRP) substrates. The W-Mn-Cu-Sn alloy particles were synthesized via ball milling, with particle size reducing to an average diameter of 245 nm after 80 hours of milling, accompanied by significant morphological and crystallographic changes. The incorporation of these nanoparticles into epoxy adhesives resulted in a 21.7% improvement in shear strength at 5.0 wt.% W-Mn-Cu-Sn content. Similarly, the addition of W-Co nanoparticles demonstrated a 136% enhancement in shear strength at 3.0 wt % content, although higher concentrations led to agglomeration and reduced performance. The failure modes transitioned from adhesive to cohesive. This indicates improved adhesion and load transfer between the adhesive and GFRP substrates. Failure analysis revealed that the nanoparticles promoted better stress distribution, reduced localized stress concentrations, and improved interfacial compatibility, resulting in rougher fracture surfaces and effective load transfer.