Mimari tasarım açısından eğitim yapıları Gemlik Düşünür Lisesi örneği
Educational buildings in terms of architectural design Gemlik Düsünür High School example
  1. Tez No: 931412
  2. Yazar: ELİF BARIŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARIA VALIZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Gemlik Düşünür Lisesi'nin mimari planlama ve cephe tasarımını nitel araştırma yöntemleri kullanarak incelemektedir. Nitel araştırma, bireyleri ve onların sosyal çevrelerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda mimar ve mühendislerle yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar ve lisenin fotoğraflarının mimari tasarım açısından incelenmesiyle veriler toplanmıştır. Katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar, araştırmanın ana veri toplama aracıdır. Bu mülakatlar, önceden hazırlanmış açık uçlu sorularla gerçekleştirilmiş ve katılımcılara özgürce düşüncelerini ifade etme imkanı verilmiştir. Ayrıca, katılımcıların ek sorular sorma şansı da sağlanmıştır. Mülakatlar, yaklaşık 20-40 dakika sürmüş ve gönüllülük esasıyla yapılmıştır.Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Bu yöntem, verilerin kodlanması, temaların tespiti, kod ve temaların düzenlenmesi, bulguların tanımlanması ve yorumlanmasını içermektedir. Okul tasarımında öğrenci odaklı bir yaklaşımın önemi vurgulanmıştır. Katılımcılar, ergonomik tasarımın dört ana konuyla ilişkili olduğunu belirtmişlerdir: koridorları mekanlaştırma, empati, güvende hissetme ve ortamı sevmelerini sağlama. Farklı yaş gruplarına uygun bir tasarımın önemine vurgu yapılmış ve mobilya boyutları, konumlandırma ve malzeme seçimi gibi faktörlerin özenle düşünülmesi gerektiği belirtilmiştir.Ayrıca, lisenin iç ve dış mekanlarını kapsayan fotoğraflar çekilerek mimari tasarım açısından incelenmiştir. Malzeme seçimi, renk paleti, ışık kullanımı ve çevresel uyum gibi faktörler, fotoğraflar aracılığıyla görsel olarak vurgulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, Gemlik Düşünür Lisesi'nin mimari planlama ve cephe tasarımının güçlü yönlerini ve geliştirme alanlarını açıkça ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, lisenin mevcut mimari yapısının kullanıcılar üzerindeki etkilerini anlamak ve gelecekteki iyileştirmeler için rehberlik etmek amacıyla değerli bir kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the architectural planning and façade design of Gemlik Düşünür High School using qualitative research methods. Qualitative research aims to understand individuals and their social environments in depth. In this context, data were collected through semi-structured interviews with architects and engineers and by examining photographs of the high school in terms of architectural design. Semi-structured interviews with participants are the main data collection tool of the study. These interviews were conducted with pre-prepared open-ended questions and participants were given the opportunity to express their opinions freely. In addition, participants were given the opportunity to ask additional questions. The interviews lasted approximately 20-40 minutes and were conducted on a voluntary basis. The obtained data were examined using the content analysis method. This method includes coding the data, identifying themes, organizing codes and themes, defining and interpreting the findings. The importance of a student-centered approach in school design was emphasized. Participants stated that ergonomic design is related to four main issues: spatializing corridors, empathy, feeling safe, and ensuring that they like the environment. The importance of a design suitable for different age groups was emphasized and it was stated that factors such as furniture dimensions, positioning and material selection should be carefully considered. In addition, photographs covering the interior and exterior spaces of the high school were taken and examined in terms of architectural design. The analysis of the photographs allowed for a detailed examination and evaluation of architectural features. Factors such as material selection, color palette, use of light and environmental harmony were visually emphasized through the photographs. The results of the study clearly reveal the strengths and areas of development of the architectural planning and façade design of Gemlik Düşünür High School. The findings obtained provide a valuable resource for understanding the effects of the current architectural structure of the high school on users and for providing guidance for future improvements.