The impact of financial literacy on investment decisions among investors in Saudi Arabia
Suudi Arabistan'da yatırımcılar arasında finansal okuryazarlığın yatırım kararları üzerindeki etkisi
- Tez No: 931458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZARSLAN SAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Finansal okuryazarlık (FL), kişinin kendi finansal konularını anlama ve yönetme becerisi etrafında dönen bir kavramdır. Buna karşılık, bu konularda okuryazar olmak, kişinin yatırım yapma biçimi üzerinde bir etkiye sahiptir. Bu iki yön arasındaki bağlantı, ülkenin hızlı ekonomik dönüşümü ve finansal piyasalara artan erişimi ortasında Suudi Arabistan'da giderek daha fazla öneme sahip bir alandır. FL, finansal karar almada bilgi, güven ve pratik yetenek olarak açıklanabilir ve tanımlanabilir ve yatırımcıların karmaşık bir finansal ürün ve piyasa riskleri dizisinde gezinmesine yardımcı olmakta çok önemlidir. Bu çalışmada nicel bir araştırma yaklaşımı kullanılarak, FL boyutları - bilgi, iletişim, yetenek, davranış ve güven - ile yatırım kararı (ID) arasındaki ilişkileri değerlendirmek için yapılandırılmış bir anketten veri toplanmıştır. Modeli doğrulamak ve hipotezleri test etmek için doğrulayıcı faktör analizi (CFA) ve diğer istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sonuçlar, daha yüksek FL'ye sahip bireylerin daha iyi finansal sonuçlar sergileme eğiliminde olduğunu ve portföyleri çeşitlendirme, riski değerlendirme ve ihtiyatlı finansal kararlar alma konusunda daha güçlü bir kapasite sergilediğini ve daha iyi yatırım sonuçlarına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bulgular, finansal bilgideki boşlukları kapatmak ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek için genç yetişkinler ve kadınlar gibi belirli demografik gruplara göre uyarlanmış hedefli finansal eğitim programlarına olan ihtiyacın altını çizmektedir. Bu çalışma, FL'nin yatırım davranışındaki rolüyle ilgili geniş bir literatür yelpazesi sunmaktadır ve Suudi Arabistan'ın Vizyon 2030 hedefleriyle uyumlu olarak finansal eğitimi iyileştirmeyi amaçlayan karar vericiler ve finansal kuruluşlar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy (FL) is a concept that revolves around the ability to understand and manage one's own financial matters. In return, being literate in these matters does have an impact on how one makes investments. The interconnection between those two aspects is an area of growing importance in Saudi Arabia amid the country's rapid economic transformation and increasing access to financial markets. FL, can be explained and defined as the knowledge, confidence, and practical ability in financial decision-making, is crucial in helping investors navigate a complex array of financial products and market risks. Using a quantitative research approach, this study collected data from a structured questionnaire to assess the relationships between FL dimensions—knowledge, communication, ability, behavior, and confidence—and investment decision (ID). Confirmatory factor analysis (CFA) and other statistical methods were employed to validate the model and test the hypotheses. Results indicate that individuals with greater FL tend to exhibit improved financial outcomes, and exhibit a stronger capacity to diversify portfolios, assess risk, and make prudent financial decisions, contributing to better investment outcomes. Findings underscore the need for targeted financial education programs tailored to specific demographic groups, such as young adults and females, to bridge gaps in financial knowledge and support sustainable economic growth. This study provides to the broad spectrum of literature on FL's role in investment behavior and provides recommendations for decision makers and financial entities aiming to improve financial education in alignment with Saudi Arabia's Vision 2030 objectives.