Eğitim ve ekonomik sermaye birikimi: Türkiye'de bireylerin finansal varlık dağılımında eğitimin rolü
Education and economic capital accumulation: The role of education in the financial asset distribution of individuals in Türkiye
- Tez No: 967159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DOLU, PROF. DR. ÖZNUR ÖZDAMAR GIOVANIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, eğitim düzeyinin bireylerin finansal tasarruf ve yatırım davranışları üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Finansal ürün çeşitliliğinin arttığı ve karar alma sürecinin karmaşıklaştığı modern finansal sistemde, bireylerin bilinçli finansal kararlar alabilme yetkinliği giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda finansal okuryazarlık, bireylerin risk-getiri dengesini gözeterek yatırım kararları verebilmelerini sağlayan, eğitimle doğrudan ilişkili çok yönlü bir beceri setidir. Bu çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2015–2019 Hanehalkı Bütçe Anketi mikro verileri kullanılarak, bireylerin tasarruf yapma, gayrimenkul sahibi olma, altın ve döviz yatırımı yapma ile bankada para tutma eğilimleri ikili logit regresyon modeli aracılığıyla analiz edilmiştir. Ek olarak zorunlu eğitim süresindeki artışın bireylerin finansal okuryazarlığını ve dolayısıyla tasarruf davranışlarını nasıl etkilediği de araştırılmıştır. Bulgular, eğitim düzeyinin finansal davranışlar üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermekte; daha yüksek eğitim seviyesine sahip bireylerin tasarruf yapma ve bankada para tutma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, finansal okuryazarlığı artırmaya yönelik eğitim politikalarının bireylerin uzun vadeli mali refahını desteklemede önemli bir araç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of education on individuals' financial saving and investment behaviors. In an increasingly complex financial environment with a broad range of products, the ability to make informed financial decisions has become more crucial than ever. At the core of this ability lies financial literacy—a multidimensional skill set encompassing knowledge, awareness, attitudes, and behavior—closely linked to educational attainment. Using microdata from the Turkish Statistical Institute's Household Budget Survey (2015–2019), the study analyzes the likelihood of individuals engaging in behaviors such as saving, owning real estate, investing in gold and foreign currency, and keeping money in the bank, through a binary logit regression model. The research also focuses on how the increase in compulsory education years affected financial literacy and, consequently, saving patterns. The findings reveal a significant positive relationship between education level and financial behavior; individuals with higher education levels are more likely to save and to hold money in banks. This study highlights the vital role of educational policies in enhancing financial literacy and promoting financial well-being among citizens.