Magical realism in Toni Morrison's Song of Solomon and Salman Rushdie's Midnight Children
Tonı Morrıson Süleymanın Şarkısı ve Salman Rushdıe'nin Gece Yarısı Çocukları eserlerinde büyülü gerçeklik
  1. Tez No: 931483
  2. Yazar: QUSAY ALI HADI ALZUABIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BARIŞ AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Toni Morrison'ın Süleyman'ın Şarkısı ve Salman Rushdie'nin Geceyarısı Çocukları isimli romanlarını büyülü gerçeklik üzerinden incelemektedir. Büyülü gerçekçilik, özel bir anlatı yaratmak için fantezi ve gerçeklik unsurlarını birleştiren edebi bir türdür. Büyülü gerçeklik genellikle kimlik, baskı ve hayal gücü temalarını kullanır. Bu tez aynı zamanda, Morrison ve Rushdie'nin bu çalışmaya konu olan romanlarında bu temaları ortaya koymak için büyülü gerçekçiliği kullanma biçimlerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada Morrison ve Rushdie'nin kimlik, baskı ve fantezinin gücü temalarını keşfetmek için büyülü gerçekçiliği nasıl kullandıkları incelenecektir. Son olarak, büyülü gerçekçiliğin Afro-Amerikan edebiyatı üzerindeki etkisi ve daha kapsayıcı ve çeşitli bir edebi manzara yaratma potansiyeli incelenmektedir. Bu tez, Afro-Amerikan edebiyatı ile büyülü gerçekçilik arasındaki ilişkiyi inceleyerek, Afro-Amerikan yazarların Afro-Amerikan deneyimini keşfetmek için büyülü gerçekçiliği nasıl kullandıklarına dair daha derin bir anlayış sunmaya çalışmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of magical realism in Toni Morrison's Song of Solomon and Salman Rushdie's Midnight Children. Magical realism is a literary genre that combines elements of fantasy and reality to create a unique narrative. It is often used to explore themes of identity, oppression, and the power of fantasy. This thesis will analyze how Morrison and Rushdie use magical realism to explore these themes in their respective novels. First, the concept of magical realism and its history in literature will be discussed. Then, how Morrison and Rushdie use magical realism to explore themes of identity, oppression, and the power of fantasy will be examined. Finally, the impact of magical realism on African American literature and its potential to create a more inclusive and diverse literary landscape is discussed. By examining the relationship between African American literature and magical realism, this thesis will provide a deeper understanding of the ways in which African American authors have used magical realism to explore the African American experience.