The Effects of concept mapping and some other variables on learning human excretory system
Kavram haritalama ve diğer değişkenlerin insan boşaltım sisteminin öğrenilmesine etkisi
  1. Tez No: 93152
  2. Yazar: OKAN KAAN BİNZAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNİYE DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin insanda boşaltım sistemini anlamaktaki başarısına öğretim metodu, öğrencilerin biyolojiye karşı tutumu, öğrencilerin sosyoekonomik durumu, lise 1 ve lise 2 not ortalamaları, ve öğrencilerin devam ettikleri okul türünün katkısını incelemektir. Bu çalışmanın uygulaması 1999-2000 eğitim ve öğretim yılının kış döneminde iki farklı dersanede (Dersane A ve Dersane B) yapılmıştır. Çalışmaya 146 öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerin 76'sı deney grubunda, 70'i ise kontrol grubunda yer almaktadır. Deney grubuna insan boşaltım sistemi geleneksel ders anlatım metodu içinde kavram haritası kullanılarak anlatılmış, kontrol grubuna ise vıgeleneksel ders anlatım metodu kullanılarak insanda boşaltım sistemi anlatılmıştır. Her iki grupta da konu anlatımı iki ders saati yani 100 dakika sürmüştür. Öğrencilerin lise 1 ve lise 2 not ortalamaları, devam ettikleri okulun türü, yaşlan, cinsiyetleri, ailelerinin sosyoekonomik durumlarına ait bilgiler hazırlanan 6 soruluk bir anket ile, biyolojiye karşı tutumlarına ait bilgiler ise 15 soruluk biyoloji tutum ölçeği ile toplanmıştır. Boşaltım sistemi basan testi ise 16 sorudan oluşmaktadır, ve öğrencilerin insan boşaltım sistemini anlamasmdaki başanyı değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu çalışmada MRC ve ANCOVA istatistik metodu olarak kullanılmıştır. MRC de bağımsız değişken olarak öğrencilerin biyolojiye karşı tutumlan, not ortalamalan, ailelerinin sosyoekonomik durumu, ve anlatım metodu alınmıştır. Bunlann öğrencilerin başansı üzerindeki paylanna bakılmıştır. ANCOVA metodu ise öğrencinin devam ettiği okul türünün öğrencinin başansma katkısını incelemek için yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin biyolojiye karşı tutumlan, not ortalamalan, ailelerinin sosyoekonomik durumu, devam ettikleri okulun türü ve anlatım metodu değişkenlerinin öğrenci başansma katkılanmn bulunduğu görülmüştür. MRC sonuçlarına göre anlatım metodu öğrenci başansım açıklayan en iyi ikinci değişkendir. ANCOVA sonucu ise okul türünün öğrencilerin insan boşaltım sistemini anlama başansı üzerine katkısı olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kavram Haritalama, İnsanda Boşaltım Sistemi, Geleneksel Anlatım Yöntemi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine contributions of teaching method, students' attitudes towards biology, student's families' socioeconomical status, their Lycee 1 and Lycee 2 average grades and school types on achievement of students' understanding excretory system. This study was done at fall semester of 1999-2000 at two Dersane. 146 students participated to this study. 76 out of 146 were belonging to experimental group and 70 out of 146 were belonging to control group. Human excretory system was taught to experimental group by making use of a concept mapping together with traditional lecturing. On the other hand, the teacher of the control group taught in W> YÜKSEKÖ?RETİM KÜRÜU DOKÜMANTASYON MERKEdhuman excretory system by using only traditional lecturing. Instruction on both group lasted two class hours, which equal 100 minutes. Data related with students' lycee 1 and lycee 2 grades, school type that they have gone, age, gender, socioeconomical status of student's family were collected by a questionnaire, which consists 6 questions, and data related with attitudes of students towards biology were collected by an attitude towards biology scale consisting of 15 questions. Finally, excretory system achievement test consisting of 16 questions was used to evaluate students' understanding of human excretory system. In this study, the statistical methods were MRC (Multiple Regression & Correlation) and ANCOVA (Analysis of Covariance). MRC was used to investigate the contribution of average of students' lycee 1 and 2 grades, attitudes of students towards biology, students' socioeconomical status and teaching method to the students' achievement on understanding of excretory system. ANCOVA was used to find school type's contribution to the student's achievement on learning human excretory system. Results of this study revealed that there was a significant contribution of attitudes of students toward biology course, teaching method, school type, averages of students' lycee grades, and socioeconomical status of students on understanding human excretory system. MRC results have shown that, teaching method, as an independent variable was second best explanatory variable of students' achievement IVon understanding of human excretory system, and also ANCOVA result has shown that, school types have significant contribution to the students' achievement on understanding human excretory system. KEYWORDS: Concept Mapping, Human Excretory System, and Traditionally Designed Biology Instruction.