Kayakla atlama ve kayak sporu ile uğraşan sporcuların spora bağlılık ve heyecan arama düzeyinin incelenmesi
Investigation of sports commitment and excitement seeking levels of ski jumping and skiing athletes
- Tez No: 931527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN BUDAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİBE ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada kayak sporcularında spora bağlılık ve hedefe bağlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırğmaya, yaşları ortalaması 20,99±5,49 yıl, boyları ortalaması 169,35±16,97 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 64,40±13,27 kg olan toplam 232 kayak sporcusu katılmıştır. Araştırmaya dahil edilen sporculara özgü kişisel özelliklerin belirlenebilmesi için katılımcı kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Sporcuların hedefe bağlılık düzeylerinin tespit edilmesi için ''Sporda Hedef Bağlılığı Ölçeği'' kullanılmıştır. Sporcuların spora bağlılık düzeylerinin tespit edilmesi için ''Spora Bağlılık Ölçeği (SBÖ)'' kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde hedefe bağlılık düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the levels of commitment to sports and commitment to the goal in ski athletes. A total of 232 ski athletes with an average age of 20.99±5.49 years, an average height of 169.35±16.97 cm, and an average body weight of 64.40±13.27 kg participated in the study. Participant personal information form was used to determine the personal characteristics specific to the athletes included in the study. ''Goal Commitment Scale in Sports'' was used to determine the level of commitment of the athletes to the goal. ''Sport Commitment Scale (SCS)'' was used to determine the level of commitment of the athletes to the sport. When the research findings were examined, it was seen that the levels of commitment to the goal differed significantly according to the gender variable (p0.05).