Cezayir'in başkenti Cezayir şehri'nin sömürge mimarisi
Colonial architecture of algiers city, the capital of algeria
  1. Tez No: 931528
  2. Yazar: MUHAMMED İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN PILEHVARIAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Cezayir'in başkenti Cezayir'de, 132 yıl süren Fransız işgali (1830– 1962) boyunca dayatılan sömürge mimari üsluplarını incelemekte ve sömürge dönemi boyunca bu üslupların özelliklerini ve dönüşümlerini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Sömürgecilik olgusu, Christoph Colomb'un 1492'de Amerika'yı keşfiyle başlayan ve askeri ve teknolojik olarak üstün olan ulusların sömürülebilir toplumlara sahip toprakları işgal etmesiyle dünya tarihine yeni bir dönem açan bir süreçtir. Beş yüzyılı aşkın bir tarihi kapsayan sömürgecilik, esasen ekonomik temellere dayansa da, siyaset, eğitim, edebiyat, sanat ve mimari gibi pek çok alanda kendini göstermeye devam eden bir olgudur. Bu tezin amacı, Cezayir'deki sömürge mimari dayatmalarını analiz etmek ve sömürge dönemi boyunca meydana gelen değişiklikler ve üsluplar hakkında netlik sağlamaktır. İkinci bölümde, sömürgecilik olgusunun teorik çerçevesi belirlenmiş ve bu çerçeve mimari perspektiflerle birleştirilerek daha anlaşılır hale getirilmiştir. Üçüncü bölümde, Fransa'nın Cezayir'i işgal etmesinin nedenleri, sömürge yönetiminin kurulması ve Cezayir'in bağımsızlığını kazanması ele alınmıştır. Son olarak, dördüncü bölümde, Fransa'nın Cezayir'de bir yerleşim kolonisi kurma çabası kapsamında uyguladığı mimari sömürge üslupları, işgalin farklı aşamaları üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the colonial architectural styles imposed on the capital city of Algiers during the 132-year French occupation (1830–1962) and seeks to elucidate their characteristics and transformations throughout the colonial period. The phenomenon of colonialism, which began with Christopher Columbus's discovery of the Americas in 1492, ushered in a new chapter in world history, marked by the occupation of territories with exploitable societies by militarily and technologically dominant nations. Encompassing a history of over five centuries, colonialism remains an ongoing phenomenon, primarily rooted in economic motives yet manifesting across various domains such as politics, education, literature, art, and architecture. The objective of this thesis is to analyze the colonial architectural impositions in Algiers and provide clarity on the changes and styles introduced during the colonial period. In the second chapter, the theoretical framework of colonialism is established, integrating it with architectural perspectives for better comprehension. The third chapter addresses the motivations behind the French invasion of Algeria, the establishment of the colonial administration, and the eventual independence of Algeria. Finally, the fourth chapter explores the architectural colonial styles implemented by France during different phases of its occupation in Algeria, focusing on its efforts to establish a settler colony.