The role of city branding in tourism and brand image measurement: Research on the capital city of the North African country of Algeria
Şehir markalaşmasının turizmdeki rolü ve marka imajı ölçümü: Kuzey Afrika ülkesi Cezayir'in başkenti üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 877280
  2. Yazar: RAHMOUNI ASSALA TAISSIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYÇA CANKIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küreselleşme adı verilen dünya çapındaki fenomenin etkisiyle ve rekabetin artmasıyla birlikte şehirler birbirleriyle daha fazla rekabet hissediyorlar. Bu nedenle, bazı şehirler, diğer şehirlere göre belirgin özelliklerini vurgulayan markalaşma kampanyaları başlattılar, bu da onları daha çekici hale getiriyor.“Şehir imajı”fikri, şehirlerin hem yerliler hem de turistler tarafından nasıl algılandığını temsil eder ve bu markalaşma girişimleri için hayati öneme sahiptir. Şüphesiz ki, bir şehirdeki benzersiz imaj bileşenlerinin varlığı, markalaşma çabaları için önemlidir. Bu nedenle, her şehir markalaşma projesinin ilk aşaması, ana imaj bileşenlerini belirlemektir. Bu çalışmanın temel amacı, Cezayir'in marka imajını ve şehir markalaşma girişimlerini değerlendirmektir. Çalışma, Cezayir şehir markalaşmasını etkileyen unsurları belirlemek ve marka imajının kalitesini anket araştırması yoluyla değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Cities now feel more competitive against one another as a result of the worldwide phenomena known as globalization and the rising nature of competition. As a result, some cities have launched branding campaigns to emphasize their distinctive features relative to other cities, therefore making them more appealing. The idea of“urban image,”which represents how cities are viewed by both locals and tourists, is essential to this branding initiative. Undoubtedly, the existence of unique image components in a city is vital to its branding endeavors. As a result, the first stage in every city branding project is to identify key image components. The primary objective of this study is to evaluate Algiers brand image and city branding initiatives. The study is to determine the elements impacting Algiers city branding and assess the quality of its brand image through survey research.