Mitofaji inhibisyonunun prostat kanseri hücrelerinde radyasyon direnci üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mitophagy inhibition on radiation resistance in prostate cancer cells
- Tez No: 931530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen malignitelerden biridir ve kansere bağlı mortalitenin önemli bir nedeni olmaya devam etmektedir. Radyoterapi standart bir tedavi yöntemidir; ancak radyasyon direnci etkinliğini sınırlamaktadır. Radyasyon direncinin altında yatan moleküler mekanizmaları anlamak, daha etkili terapötik stratejiler geliştirmek için çok önemlidir. Mitokondriyal dinamikler ve mitofaji, radyasyon kaynaklı hasar da dahil olmak üzere strese karşı hücresel adaptasyonda hayati rol oynamaktadır. Bu çalışmada, mitofaji inhibisyonunun prostat kanseri hücrelerinin radyosensitivitesi üzerindeki etkisini anlamak amacıyla, radyoterapi dirençli (PC3) ve radyasyona duyarlı (LNCaP) prostat kanseri hücre hatlarına, iyonize radyasyon ve mdivi-1 bileşiği uygulanarak radyasyon hassasiyetindeki olası değişim klonojenik assay ile test edilerek karşılaştırılmıştır. Radyasyon direncindeki değişime ek olarak kombine uygulamanın PC3 ve LNCaP hücrelerinde kanserleşme özelliklerindeki olası değişimleri de transwell migrasyon deneyi ve yara iyileşme deneyi ile test edilmiştir. Uygulanan mdivi-1 ve IR sonrası hücrelerin mitofaji oranına etkisi floresan mikroskopi ve western blot gibi ileri tekniklere ek olarak ROS dedeksiyonu yöntemleriyle analiz edilmiştir. Ayrıca hücreler üzerinde sürdürülebilir ve maksimum mitofaji inhibitör etkisini gösterecek mdivi-1 dozu (µM) ve uygulama süresi mtDNA kopya sayısı analizi ve floresan mikroskopi analizi ile optimize edilmiştir. Bulgular, mdivi-1'in ilaç dozuna bağlı olarak PC3 hücrelerinde mitokondriyal hasarı tolere etme yeteneklerini azaltarak radyosensitivitelerini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Klonojenik sağkalım analizi, Mdivi-1'in IR ile birlikte PC3 hücrelerinde ölümcül radyasyon dozunu 19,7 Gy'den 4,3 Gy'ye düşürdüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most common malignancies in men and remains a significant cause of cancer-related mortality. Radiotherapy is a standard treatment method; however, radiation resistance limits its effectiveness. Understanding the molecular mechanisms underlying radiation resistance is crucial for developing more effective therapeutic strategies. Mitochondrial dynamics and mitophagy play a vital role in cellular adaptation to stress, including radiation-induced damage. In this study, to understand the effect of mitophagy inhibition on the radiosensitivity of prostate cancer cells, ionizing radiation and the mdivi-1 compound were applied to radioresistant (PC3) and radiosensitive (LNCaP) prostate cancer cell lines. The potential changes in radiation sensitivity were tested and compared using a clonogenic assay. In addition to changes in radiation resistance, the potential alterations in cancerous properties following the combined treatment in PC3 and LNCaP cells were also assessed through transwell migration and wound healing assays. The effect of mdivi-1 and IR on mitophagy rates in the treated cells was analyzed using advanced techniques such as fluorescence microscopy and western blot, as well as ROS detection methods. Additionally, the optimal mdivi-1 dose (µM) and treatment duration, which would provide a sustainable and maximal mitophagy inhibitory effect, were determined using mtDNA copy number analysis and florescent microscopy analysis. The findings indicate that mdivi-1 significantly enhances the radiosensitivity of PC3 cells by reducing their ability to tolerate mitochondrial damage in a dose-dependent manner. Clonogenic survival analysis revealed that mdivi-1, when combined with IR, reduced the lethal radiation dose in PC3 cells from 19.7 Gy to 4.3 Gy.