Inlet flow distortions on an axial flow fan
Eksenel akışlı bir fanın girişindeki akış düzensizlikleri
- Tez No: 93154
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
öz EKSENEL AKIŞLI BİR FANIN GİRİŞİNDEKİ AKIŞ DÜZENSİZLİKLERİ BÖGE, Ali Cem Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. O. Cahit Eralp Eylül 2000, 203 Sayfa Bu çalışmada, eksenel akışlı bir fanın giriş ve çıkışında üç boyutlu hız ölçümleri, sıcak tel anemometresi kullanılarak incelenmiştir. Ölçümlerde tek boyutlu eğik kızgın tel tekniği kullanılmıştır. Fanın giriş ve çıkışında, statik ve toplam basmç ölçümleri yapılmıştır. Fan performans grafikleri, AMCA 210-85 Standardına göre hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : Eksenel Akışlı Fan, Eğik Sıcak Tel Anemometresi, Basmç Dağılımı, Fan Performans Eğrileri IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INLET FLOW DISTORTIONS ON AN AXIAL FLOW FAN BÖGE, Ali Cem M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. O. Cahit Eralp September 2000, 203 pages In this study, the three mean velocity components, namely tangential, radial and axial velocities at the inlet and at the exit of an axial flow research fan is examined by using hot wire anemometer. The single slanted sensor hot wire technique is used in the measurements. The static and the total pressure distributions at the inlet and the exit of the fan are examined. The fan performance curves are obtained according to the AMCA 210-85 Standard. Key Words : Axial Flow Fan, Slanted Hot Wire Anemometer Technique, Pressure Distribution, Fan Performance Curves 111