The effects of basic body awerness therapy on balance, jumping performance and sports injury anxi̇ety in American football players
Amerikan futbol oyuncularında temel beden farkındalık terapisinin denge, sıçrama performansı ve spor yaralanma kaygısına olan etkisi
  1. Tez No: 931564
  2. Yazar: ALİ EREN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF TUĞÇE ÇİL SERTÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerikan futbol oyuncularında Temel Beden Farkındalık Terapisinin denge, sıçrama performansı ve spor yaralanma kaygısı üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma Mayıs 2024 – Eylül 2024 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Amerikan Futbolu Takımı'nda oynayan çalışmaya gönüllü katılan sporcular (n=44) üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın tüm değerlendirme ve uygulamaları, Yeditepe Üniversitesi'nin kapalı spor salonlarında yürütülmüştür. Çalışmaya 18-26 yaş arası toplam 44 sporcu gönüllülük esasına göre dahil edilmiştir. Oyunculara bilgisayar temelli randomizasyon ile iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya gönüllü olan tüm deneklere demografik bilgiler ve bilgilendirilmiş onam formu araştırmaya uygun olarak doldurtulmuştur. Tüm denekler çalışma öncesi ve sonrası aynı şartlar altında, yüz yüz yüze değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonrasın Temel Beden Farkındalık (TBFT) grubundaki deneklere (n=22) takım antrenmanlarına ek olarak TBFT eğitimi almış fizyoterapist tarafından TBFT egzersizleri grup halinde uygulandı. Kontrol grubundaki denekler takım antrenmanlarına devam ettiler. Egzersizler 6 hafta boyunca hafta iki gün grup halinde fizyoterapist gözetiminde yapılmış ve her egzersiz seansı yaklaşık 50 dakika sürmüştür. Katılımcıların denge, sıçrama performansı ve yaralanma kaygısı uygulama öncesi ve sonrası ölçülmüştür. Denge değerlendirmesi statik denge için flamingo denge testi, dinamik denge y denge testi ile değerlendirilmiştir. Sıçrama performansı yatay sıçrama testi ve dikey sıçrama testi ile değerlendirilmiştir. Spor yaralanma kaygısı, Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği ve Vücut Farkındalık Anketi ile değerlendirilmiştir. İstatiksel analiz için IBM SPSS sürüm 26 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Basic Body Awareness Therapy on balance, jump performance and sports injury anxiety in American football players. This study was conducted between May 2024 and September 2024 on Yeditepe University American football players (n=44) who voluntarily participated in the study. All assessments and applications of the study were conducted in the indoor sports halls of Yeditepe University. A total of 44 athletes aged 18-26 years were included in the study on a voluntary basis. The players were divided into two groups by computer-based randomization. Demographic information and informed consent form were filled out in accordance with the study for all subjects who volunteered for the study. All subjects were evaluated face-to-face under the same conditions before and after the study. After the evaluation, the subjects in the Basic Body Awareness (BBAT) group (n=22) were practiced BBAT exercises in a group by a physiotherapist trained in BBAT in addition to team training. The subjects in the control group continued their team training. The exercises were performed in groups two days a week for 6 weeks under the supervision of a physiotherapist and each exercise session lasted approximately 50 minutes. Participants' balance, jump performance and injury anxiety were measured before and after the intervention. Balance was assessed with the flamingo balance test for static balance and dynamic balance with the y balance test. Jumping performance was evaluated with horizontal jump test and vertical jump test. Sports injury anxiety was assessed with the Sports Injury Anxiety Scale and Body Awareness Questionnaire. Improvement in static balance and dynamic balance skills and decrease in sports injury anxiety were found in the Basic Body Awareness Therapy treatment group compared to the control group (p0.05). In conclusion, the findings indicate that Basic Body Awareness Therapy (BBAT) is an effective method to be implemented in American football players. Incorporating BBAT into traditional American football training can significantly enhance static and dynamic balance, reduce injury anxiety, and increase body awareness, highlighting its potential as an effective training tool.