Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin ikincil travmatik stresleri ve mindfulness düzeyleri arasındaki ilişki: Bir Şehir Hastanesi örneği
The relationship between secondary traumatic stress and mindfulness levels of nurses working in intensive care units: A City Hospital example
- Tez No: 931583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan hemşirelerin ikincil travmatik stresleri ve mindfulness düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte planlanan bu araştırma Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde en az 6 aydır çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 265 hemşire ile yürütülmüştür. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“İkincil Travmatik Stres Ölçeği”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin %53.6'sı 29 yaş altı, %46.4'ü 29 yaş üzeri, %44.9'u 3 yıl ve altında yoğun bakımda çalışmakta olup, %38.1'i 4-5 yıl, %17'si ise 6 yıl ve üzerinde yoğun bakımda çalıştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between secondary traumatic stress and mindfulness levels among nurses working in intensive care units. Designed as a descriptive and correlational study, the research was conducted between December 2023 and June 2024 at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in Istanbul. A total of 265 nurses who had been working in intensive care units for at least six months and consented to participate were included. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Secondary Traumatic Stress Scale,”and the“Mindfulness Attention Awareness Scale.”Data analysis was performed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 software. Among the participating nurses, 53.6% were under the age of 29, 46.4% were 29 or older, 44.9% had been working in intensive care for three years or less, 38.1% for 4–5 years, and 17% for six years or more. Statistically significant and negative correlations were found between the mindfulness scale and the intrusion (r = -0.464, p < .05), the avoidance (r = -0.506, p < .05), the arousal subdimension (r = -0.468, p < .05), and the overall secondary traumatic stress scale (r = -0.519, p < .05). Regression analysis indicated that a one-unit increase in mindfulness resulted in decreases of 0.400 units (β = -0.400) in intrusion, 0.458 units (β = -0.458) in avoidance, 0.454 units (β = -0.454) in arousal, and 0.440 units (β = -0.440) in secondary traumatic stress. The findings of this study demonstrated a significant negative relationship between secondary traumatic stress levels and mindfulness levels among nurses working in intensive care units. Based on these results, it is recommended to enhance nurses' mindfulness skills to effectively cope with secondary traumatic stress. Implementing mindfulness-based training programs and conducting further experimental studies to evaluate their effectiveness are also suggested.