EMS salonlarında uygulanan tüm vücut elektrouyarım egzersizlerinin sağlığa yönelik bazı kan ve idrar parametreleri üzerine etkileri
Effects of whole body electrostiming exercises applied in EMS salons on some health-related blood and urine parameters
- Tez No: 931584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı son yıllarda oldukça popüler hale gelen tüm vücut elektriksel kas uyarımı (WB-EMS) uygulamalarının bazı sağlığa yönelik kan ve idrar belirteçleri üzerine etkilerini incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada WB-EMS uygulamalarının sağlığa yönelik bazı kan ve idrar belirteçleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmaya daha önce WB-EMS uygulamalarına katılmamış fiziksel olarak aktif 18-44 yaş arası yetişkinler gönüllü olarak katılmıştır. Kan ve idrar belirteçlerine yönelik değişimler egzersiz günü ve akabindeki her gün örnek alınarak 72 saat boyunca takip edilmiştir. WB-EMS uygulamalarının akut etkisini değerlendirmek üzere gönüllüler iki gruba ayrılmıştır. Uygulama öncesi , 24, 48 ve 72 saat sonrası kas hasarı düzeyini incelemek üzere kreatin kinaz (CK), miyoglobin (MYB), idrar MYB, karaciğer hasarını incelemek üzere alanin aminotransferaz ( ALT), aspartat aminotransferaz (AST), kan yağlarını incelemek üzere yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), total kolestrol, TG (trigliserit), böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek üzere idrar potasyum (Kidr), idrar hematüri, sistain C idrar örnekleri alınarak değerlendirilmiştir. Bulgular: WB-EMS antrenmanlarının kan ve idrar parametreleri üzerindeki etkileri incelendiğinde, CK seviyelerinde zamanla anlamlı bir artış gözlemlenmiştir (F = 10.57, p = 0.003, η² = 0.149), bu da ANTg kıyasla EMSg'da daha fazla kas hasarına yol açtığını göstermektedir. HDL seviyeleri de EMSg'da anlamlı şekilde artış göstermiştir (F = 10.676, p = 0.003, η² = 0.15). MYB seviyeleri EMSg zamana bağlı olarak anlamlı bir artış göstermiştir (%84.62). Bulgular CK değerlerinin bazı kişilerde rabdomiyoliz değerlerine (4000 IU ve üzeri) yaklaştığını göstermiştir. Sonuç: Araştırmamızın sonuçları WB-EMS uygulamalarının yüksek düzeyde kas hasarı oluşturduğunu göstermektedir. Bu antrenman yöntemi her ne kadar performans geliştirme açısından daha avantajlı görülse de bazı gönüllülerde görülen çok yüksek CK değerleri bu uygulamanın rabdomiyoliz oluşturma ihtimali olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effects of WB-EMS (whole-body electrical muscle stimulation), which has gained significant popularity in recent years, on certain health-related blood and urine markers. Method: This study investigates the effects of WB-EMS applications on certain health-related blood and urine markers. Physically active adults aged between 18 and 44 years who had not previously participated in WB-EMS sessions volunteered for this research. Changes in blood and urine markers were monitored by taking samples on the exercise day and every day thereafter for 72 hours. To evaluate the acute effects of WB-EMS applications, participants were assigned to either the WB-EMS training group (EMSg) or the traditional training group (ANTg). To assess muscle damage, blood samples were collected before the application, and at 24, 48, and 72 hours post-exercise, measuring creatine kinase (CK), myoglobin (MYB), and urinary myoglobin. To examine liver damage, alanine aminotransferase (ALT) and aspartate aminotransferase (AST) were measured. Blood lipid parameters were assessed using high-density lipoprotein (HDL), total cholesterol, and triglycerides (TG). To evaluate kidney function, urinary potassium, hematuria, and cystatin C levels were examined. Results: When examining the effects of WB-EMS training on blood and urine parameters, a significant increase in CK levels over time was observed (F = 10.57, p = 0.003, η² = 0.149), indicating that the EMSg group experienced more muscle damage compared to the ANTg group. HDL levels also showed a significant increase in the EMSg group (F = 10.676, p = 0.003, η² = 0.15). Myoglobin levels exhibited a significant time-dependent increase in the EMSg group (84.62%). Findings revealed that CK values in some individuals approached levels associated with rhabdomyolysis. Conclusion: The results of our study indicate that WB-EMS applications cause high muscle damage. While this training method may be seen as advantageous for performance enhancement, the very high CK values observed in some participants suggest a potential risk of rhabdomyolysis.