Süt sığırlarında kuru dönem yem tüketim tahmin modellerinin geliştirilmesi
Development of dry matter intake equations of dairy cows during dry period
  1. Tez No: 931685
  2. Yazar: MELİSA TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SERBESTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, prepartum dönemdeki ineklerin kuru madde tüketimlerini (KMT) tahmin etmek amacıyla hayvanla ilişkili, kan biyokimyası ve iklim değişkenlerini içeren dört farklı model geliştirilmiş ve bu modellerin performansları referans modeller ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada, 17 baş Siyah Alaca ırkı kuru dönemdeki inek kullanılmıştır. Geliştirilen modellerde canlı ağırlık, fireli canlı ağırlık, metabolik vücut büyüklüğü, vücut kondisyon skoru (VKS), buzağı doğum ağırlığı, rektal sıcaklık, kan biyokimyası parametreleri (P, Mg, Ca, kan üre azotu, toplam protein, albümin, AST, GGT, glukoz) ve çevresel faktörler (çevre sıcaklığı, nisbi nem, rüzgâr hızı, ıslak hazneli termometre sıcaklığı ve sıcaklık – nem indeksi) bağımsız değişkenler olarak değerlendirilmiştir. Model performansları R², tahmin hata kareler ortalaması (THKO), ortalama sapma (OS), doğruluk katsayısı (Cb), konkordans korelasyon katsayısı (KKK) ve Akaike Bilgi Kriteri (AIC) gibi istatistiksel ölçütler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, tüm değişkenlerin kullanıldığı MODEL 4 en yüksek determinasyon katsayısına (R²=0.637) sahip olup, KMT'nin canlı ağırlık, serum Ca konsantrasyonu ve rüzgâr hızından önemli ölçüde etkilendiğini göstermiştir. Referans modellerle karşılaştırıldığında, en yüksek performansın NASEM (2021) ve NRC (2001) modellerinde olduğu belirlenmiştir. Model performanslarının geliştirilebilmesi için daha geniş veri setleriyle doğrulanması ve farklı coğrafi bölgelerde test edilmesi önerilmiştir. Elde edilen bulgular, ineklerin besleme programlarının optimize edilmesine katkı sağlayarak hayvan refahı ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, four different models incorporating animal-related factors, blood biochemistry, and climate variables were developed to predict dry matter intake (DMI) in prepartum cows, and their performances were compared with reference models. The research was conducted using 17 dry-period Holstein cows. The developed models included independent variables such as body weight, shrunk body weight, metabolic body size, body condition score (BCS), calf birth weight, rectal temperature, blood biochemistry parameters (P, Mg, Ca, blood urea nitrogen, total protein, albumin, AST, GGT, glucose), and environmental factors (ambient temperature, relative humidity, wind speed, wet-bulb temperature, and temperature-humidity index). Model performances were analyzed using statistical criteria such as R², mean squared prediction error (MSPE), mean bias (MB), accuracy coefficient (ACC), concordance correlation coefficient (CCC), and Akaike Information Criterion (AIC). According to the results, MODEL 4, which included all variables, had the highest coefficient of determination (R²=0.637), indicating that DMI was significantly affected by body weight, serum Ca concentration, and wind speed. Compared to the reference models, the highest performance was observed in the NASEM (2021) and NRC (2001) models. To improve model performance, validation with larger datasets and testing in different geographical regions are recommended. The findings of this study may help optimize cow feeding programs, ultimately improving both animal welfare and productivity.