Keman eğitiminde 'Metodolojik dizin' kullanılma durumu ve örnek bir dizin çalışması
The state of use of 'Methodological index' in violin education and an index study sample
- Tez No: 931686
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması, Cumhuriyet Döneminden günümüze kadar olan süreçteki ve günümüzdeki keman eğitimi öğretim programlarının içeriklerinde yer verilen etütlerin ve eserlerin,“Metodolojik Dizinde”veya“Metodolojik Bir Dizin yaklaşımıyla”yer alma durumlarını incelemektedir. Çalışmada, keman eğitimi süreçlerinde ve öğretim programlarında kullanılan öğretim materyallerinin yeterliliği ve eğitimcilerin bu materyallere dair yaklaşımları ile“Metodolojik Dizin”kavramına yaklaşımları değerlendirilmiştir. Mevcut keman eğitimi öğretim programlarının içeriklerinde eksikliklerin belirlenmesi ve bu eksikliklere yönelik örnek bir dizin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada literatüre dayalı tarama tekniği ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma problemiyle ilgili dergiler, makaleler, tezler ve yazılı kaynaklar taranmış ve elde edilen verilerle görüşme sorularının genel yapısı oluşturulmuştur. Daha sonra, bu sorular alanında uzman kişilerden alınan görüş ve öneriler doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Görüşme tekniği olarak“yapılandırılmış ve yarı-yapılandırılmış görüşme sorusu”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında farklı bölgelerde ve kurumlarda görev yapan 20 keman eğitimcisine ulaşılmıştır. Görüşmelerde katılımcıların rızasıyla, ses kayıt araçlarıyla kayda alınan veriler, MAXQDA Analytical Pro 2024 yazılımı ile temalara ve kodlara ayrıştırılmış, tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Öğretim programlarından ve eğitimcilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler doğrultusunda, seviyelere göre sıralanmış etütler ve eserlerin sistematik bir şekilde öğretim programlarına eklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, metodolojik bir dizinin keman öğrencilerinin akademik gelişimini ve eğitim sürecini nasıl etkileyebileceği araştırılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada keman eğitimi alanında eksikliği hissedilen“Metodolojik Dizin”ihtiyacı belirlenmiş ve veriler ışığında örnek dizin önerisi sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis examines whether the etudes and works included in the contents of the violin education curricula from the Republican Period to the present day and today are included in the“Methodological Index”or with a“Methodological Index approach”. In the study, the adequacy of the teaching materials used in violin education processes and curricula, educators' approaches to these materials and their approaches to the concept of“Methodological Index”were evaluated. It is aimed to determine the deficiencies in the contents of the existing violin education curricula and to develop a sample index for these deficiencies. Literature-based screening technique and interview technique were used in the research. Journals, articles, theses and written sources related to the research problem were scanned and the general structure of the interview questions was formed with the data obtained. Then, these questions were prepared by the researcher in line with the opinions and suggestions received from experts in the field. 'Structured and semi-structured interview questions' were used as the interview technique. Within the scope of the research, 20 violin educators working in different regions and institutions were reached. With the consent of the participants in the interviews, the data recorded with voice recording tools were separated into themes and codes, tabulated and interpreted with MAXQDA Analytical Pro 2024 software. In line with the data obtained from the curricula and interviews with educators, it was concluded that etudes and works ordered according to levels should be systematically added to the curricula. In addition, it was investigated how a methodological sequence can affect the academic development and educational process of violin students. As a result, in this study, the need for a“Methodological Index”, which is felt to be lacking in the field of violin education, was determined and a sample index proposal was presented in the light of the data.