Transversal merkator projeksiyonu'nda fibonacci kafesi kullanarak deformasyon ölçütlerini hesaplama
Calculating deformation metrics using fibonacci lattices in transverse mercator projection
  1. Tez No: 931694
  2. Yazar: CEMRE IŞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Geography, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
3 boyutlu yerkürenin düzlemsel bir haritaya yansıtılması esnasında oluşan deformasyonlardan kaçınmak mümkün değildir. Bu çalışmada, altın orandan türetilerek referans elipsoid veya küre üzerinde çok daha homojen bir nokta dağılımı sağlayan Fibonacci kafeslerinin, standart hale gelen enlem-boylam gridlerine oranla ölçek faktörü deformasyonlarındaki verimi ve tasarrufu analiz edilmiştir. Her iki kafes için de, Transversal Merkator (Gauss-Krüger) Projeksiyonu'nun bir uyarlaması olan UTM sisteminde Türkiye Cumhuriyeti'nin batı kısmını içerisine alan 35. dilim için projeksiyon parametreleri kullanılarak ölçek grid faktörleri 〖Δk〗_1 ve deformasyon tahmin edicilerinden E_G ile E_P değerleri incelenmiştir. Değerlendirmelerde, farklı grid aralıkları seçilerek oluşturulan dört ayrı klasik enlem-boylam gridleri için 〖Δk〗_1 değerleri, nokta sayısı azdan çoğa göre, 322.48 ppm, 297.45 ppm, 286.526 ppm ve 280.715 ppm olarak hesaplanırken, enlem-boylam gridlerindeki nokta sayılarıyla aynı nokta sayılarının kullanılmaya özen gösterildiği Fibonacci kafesleri için 〖Δk〗_1 değerleri sırasıyla 285.16 ppm, 285.37 ppm, 285.27 ppm ve 285.51 ppm olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalarda, aynı deformasyon değerine ulaşabilmek için yaklaşık 12 ile 70 kat daha az sayıda nokta kullanarak oluşturulabilen Fibonacci kafesleri, daha homojen nokta dağılımıyla deformasyon analizlerinde çalışma kolaylığı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is impossible to avoid the deformations that occur during the projection of the three-dimensional Earth onto a flat map. In this study, the efficiency and savings in grid scale factor deformations of Fibonacci lattices, which are derived from the golden ratio and provide a much more homogeneous point distribution on reference ellipsoids or spheres, compared to the standard latitude-longitude grids. For both lattices, the scale grid factors 〖Δk〗_1 and the deformation estimators E_G and E_P were examined using the projection parameters for the 35th zone in the UTM system, which is an adaptation of the Transverse Mercator (Gauss-Krüger) Projection, and includes the western part of Rebublic of Türkiye. In the evaluations, for four different standard latitude-longitude grids created by selecting different intervals, the 〖Δk〗_1 values were calculated as 322.48 ppm, 297.45 ppm, 286.526 ppm, and 280.715 ppm, from least to most points, while for the Fibonacci lattices, where the same number of points as in the latitude-longitude grids were used, the 〖Δk〗_1 values were calculated as 285.16 ppm, 285.37 ppm, 285.27 ppm, and 285.51 ppm, respectively. In calculations, Fibonacci lattices, which can be created using approximately 12 to 70 times fewer points to achieve the same deformation value, provided greater ease of work in deformation analyses with a more homogeneous point distribution.