Kitâb-ı Karamaniyye - karamannâme (Dil incelemesi - Tenkitli neşir - Dizin - sözlük)
Kitâb-i Karamaniyye - Karamannâme (Linguistic analysis - Critical edition - index - vocabulary
  1. Tez No: 931700
  2. Yazar: MİZAN COŞKUN ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1097
Özet
Şikârî'nin yazmış olduğu Karaman Tarihi, konusu ve konuyu işleyişi bakımından Osmanlı kronikleri içerisinde farklı bir yere sahiptir. Dört bölümden oluşan çalışmada Şikârî'nin Karaman Tarihi / Karamannâme isimli eserinin nüshaları değerlendirilmiş ve nüsha şeceresi oluşturulmuştur. Eser, seçilen dört nüsha ile tenkitli şekilde incelenmiş ve nüshalar arasındaki farklar ortaya koyulmuştur. Tenkitli neşir sonucunda eserin müellif nüshasına yaklaşılmaya çalışılmıştır. Nüshalar arasında 17800 fark tespit edilerek dipnotlarda belirtilmiştir. Belirlenen farklar özelliklerine göre sınıflandırılmış ve elde edilen veriler tablolarda gösterilmiş, tabloların yansıttığı durumlar değerlendirilmiştir. Tenkitli metin neşrinin ardından metnin dil incelemesi yapılmış, dizin ve sözlüğü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The History of Karaman written by Şikārī has a different place among the Ottoman chronicles in terms of its subject and narration. The study consists of four parts and in this study, the copies of Şikâri's Karaman History / Karamannâme were evaluated and a copy genelogy was created. The work was analyzed with the four copies we selected and the difference between the copies was revealed. As a result of the critical edition , it is aimed to approach the autor's copy. 17800 differences between the manuscripts were identified and mentioned in footnotes. The identified differences were classified according to their characteristics and the data obtained were shown in tables. The results of the data obtained were evaluated. After the critical edition, a linguistic analysis of the Karamannâme was made and an index and glossary were added.