Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin anksiyete, depresyon ve işe bağlı gerginlik düzeylerinin belirlenmesi
Determining the levels of anxiety, depression, and work-related strain inventory nurses working in intensive care units
  1. Tez No: 931707
  2. Yazar: ÖZLEM GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL VATANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin anksiyete, depresyon ve işe bağlı gerginlik düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. 1 Eylül 2023 ve 15 Ocak 2024 tarih aralığında araştırma yapılan hastanenin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 100 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturdu. Veriler yoğun bakım hemşirelerini tanılama amaçlı bireysel özellikleri içeren bilgi formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-HAD, İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği-İBGÖ ile toplandı. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, değişkenler arasında ilişkilerin incelenmesinde Spearman korelasyon analizi, verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı test etmek için Shapiro-Wilk testi, iki bağımsız grup karşılaştırmasında bağımsız örneklem t testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis karşılaştırma testleri kullanıldı. Hemşirelerin yaş ortalaması 30 olup %76'sı kadın, %24'ü erkek olduğu, ortalama çalışma yılının 5 yıl olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin ortalama HADÖ anksiyete ölçek puanı 7,00, ortalama HADÖ depresyon ölçek puanı 7,00, ortalama HADÖ toplam ölçek puanı 14,50 ve ortalama İBG toplam ölçek puanı 40,07±6,64 bulunmuştur. HADÖ anksiyete puanı evli olanlarda bekar olanlara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,021). Ölçekler hemşirelerin çalıştıkları yoğun bakım servisine göre karşılaştırıldığında HADÖ anksiyete (p=0,008), HADÖ toplam (p=0,014) ve İBG toplam (p=0,046) ölçek puanı bakımından anlamlı fark gözlenmiştir. Kalp-damar cerrahisi yoğun bakım ile anestezi ve reanimasyon yoğun bakım servisleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Yoğun bakım grupları ikili olarak karşılaştırıldığında kalp-damar cerrahisi yoğun bakım servisinde çalışan hemşirelerin HADÖ anksiyete (p=0,030) ve HADÖ toplam (p=0,028) ölçek puanları, anestezi ve reanimasyon yoğun bakım servisinde çalışanlara göre anlamlı olarak daha yüksektir. Hemşirelerin anksiyete, depresyon ve işe bağlı gerginlik düzeylerini çalıştıkları yoğun bakım servisinin etkilediği ve evli olanlarda anksiyetenin daha yüksek olduğu bulundu. Hemşireler yoğun bakımın zorluklarıyla baş edebildikleri ve hemşirelerin hastane genelinde yoğun bakımda çalışmaktan memnun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the levels of anxiety, depression, and work-related stress among nurses working in the intensive care units (ICUs) of Bursa Uludağ University Health Application and Research Hospital. The research sample consisted of 100 nurses who worked in the hospital's intensive care units and voluntarily agreed to participate in the study, conducted between September 1, 2023, and January 15, 2024. Data were collected using a personal information form to identify ICU nurses, the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), and the Work-Related Strain Scale (WRSS). Frequency, percentage, mean, standard deviation, Spearman correlation analysis for examining relationships between variables, Shapiro-Wilk test for testing normal distribution of data, independent sample t-tests, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis tests were used in the data analysis. The average age of the nurses was 30, with 76% being female and 24% male, and the average years of work experience was 5 years. The average HADS anxiety scale score was 7.00, the average HADS depression scale score was 7.00, the average total HADS score was 14.50, and the average total WRSS score was 40.07 ± 6.64. The HADS anxiety score was significantly higher in married nurses compared to single nurses (p = 0.021). When the scales were compared based on the ICU unit where the nurses worked, significant differences were observed in the HADS anxiety (p = 0.008), HADS total (p = 0.014), and WRSS total (p = 0.046) scores. Significant differences were found between the coronary artery bypass ICU and the anesthesia and reanimation ICU. When the intensive care units were compared pairwise, nurses working in the cardiovascular surgery ICU had significantly higher HADS anxiety (p = 0.030) and HADS total (p = 0.028) scores compared to those working in the anesthesia and reanimation ICU. The study found that the nurses' anxiety, depression, and work-related stress levels were influenced by the ICU unit in which they worked, and married nurses had higher levels of anxiety. It was also observed that the nurses were able to cope with the challenges of working in the ICU and expressed overall satisfaction with working in the ICU across the hospital.