In Solitude or In Company: Influence of Different Types of Nostalgic Memories on Self-Construal and Consumer Choice
Yalnız veya Birlikte: Farklı Türdeki Nostaljik Anıların Benlik Kurgusu ve Tüketici Tercihi Üzerindeki Etkisi
- Tez No: 931719
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Göteborgs Universitet (The University of Gothenburg)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Farklı türdeki nostaljik anılar – yalnız ve sosyal geçmiş olaylara ait olanlar – tüketici tercihlerinde uyum sağlama eğilimini (azınlık tarafından onaylanan ürünlere karşı çoğunluk tarafından onaylanan ürünlere yönelik satın alma tercihi) nasıl etkiler ve bu etki benlik kurgusu ile nasıl aracı edilir? Bu araştırma sorusunu yanıtlamak için, bir Türk üniversitesinden 192 öğrenci ile bir deney yapılmıştır. Sonuçlar, yalnız bir nostaljik olayı hatırlayanların daha yüksek bağımsız benlik kurgusu seviyelerine sahip olduklarını ve dolayısıyla sosyal nostaljik bir olayı hatırlayanlara kıyasla azınlık tarafından onaylanan ürün seçeneğine daha büyük bir tercih gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu etki, benlik kurgusu, ayırt edicilik aktivasyon endeksi ile değerlendirildiğinde geçerlidir, ancak ben-diğerleri düşünce endeksi kullanıldığında geçerli değildir. Araştırma, nostaljik anıların ve bunların öz benlik ve tüketici tercihi üzerindeki etkileri hakkında bilgi sunmaktadır. Pazarlama uzmanları ve politikacılar için çıkarımlar tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
How do different types of nostalgic memories – of solitary and social past events – affect consumer preferences for conformity (purchase preference for products endorsed by the majority vs. minority), and how is this influence mediated by self-construal? To answer this research question, an experiment was conducted with a sample of 192 students from a Turkish university. The results reveal that, those who remember a solitary nostalgic event show higher levels of independent self-construal and thereby, demonstrate a greater preference for the minority endorsed product option compared to those who recall a social nostalgic event. This effect is relevant when self-construal is assessed through distinctiveness activation index, but not when self and others thoughts index is used as a measure. The research provides insight into nostalgic memory and its effects on the self and consumer choice. Implications for marketing practitioners and policymakers are discussed.