Sirotik karaciğer hastalığında MELD skoru ile ultrasonografi ve Shear wave elastografi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of MELD score and ultrasonography and Shear wave elastography findings in cirrhotic liver disease
- Tez No: 931744
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sirotik Karaciğer Hastalığında MELD Skoru ile Ultrasonografi ve Shear Wave Elastografi Bulgularının Karşılaştırılması Amaç: Çalışmamızda karaciğer, dalak ve properitoneal yağ dokusundan Shear wave elastografi (SWE) yöntemi ile elde edilen sertlik değerlerini ve portal ven ve hepatik ven çaplarını Model for End-Stage Liver Disease (MELD) skoru ile karşılaştırmayı ve siroz hastalarında bu verilerin prognostik önemini ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Organ Nakli Merkezi'nde Mart 2022 ile Ocak 2024 tarihleri arasında siroz tanısı ile takip edilen 18 yaşından büyük, karaciğerde tanılı malign lezyonu olmayan hastalar araştırmaya dahil edildi. Hastalara aynı gün içerisinde MELD-Na skoru hesaplandı ve Two-dimensional Shear Wave Elastografi (2D-SWE) özelliğine sahip Elite EPIQ, Philips ultrasonografi cihazı ile farklı doku ve organlardan sertlik değerleri ve damar çapları ölçüldü. Hastalar etiyolojik nedene göre viral hepatit olan ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmada istatistik analizi Statistical Package for Social Sciences Version 24.0 (SPSS) programı ile gerçekleştirildi. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile araştırıldı. Normal dağılım gösteren değişkenler için Pearson korelasyon analizi, normal dağılım göstermeyen değişkenler için Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of MELD Score and Ultrasonography and Shear Wave Elastography Findings in Cirrhotic Liver Disease Objective: In our study, we aim to compare the liver, spleen, and properitoneal fat tissue stiffness values measured by the Shear wave elastography (SWE) and portal vein and hepatic vein diameters obtained by the ultrasonography with the Model for End-Stage Liver Disease (MELD) score and to investigate the prognostic importance of these data in cirrhosis. Material and Method: Patients over 18 years of age and who did not have a malignant lesion in the liver, who were followed up with a diagnosis of cirrhosis at Ataturk University Health Application and Research Center, Department of Gastroenterology and Organ Transplantation Center between March 2022 and January 2024, were included in the study. MELD-Na score was calculated for the patients on the same day, and stiffness values and vessel diameters were measured from different tissues and organs with Elite EPIQ, Philips ultrasonography device with Two-dimensional Shear Wave Elastography (2D-SWE) feature. Patients were divided into two groups, those with and without viral hepatitis, according to the etiological cause. Statistical analysis in the study was carried out with the Statistical Package for Social Sciences Version 24.0 (SPSS) program. The suitability of the variables for normal distribution was investigated with the Kolmogorov-Smirnov test. Pearson correlation analysis was used for normally distributed variables, and Spearman correlation analysis was used for non-normally distributed variables.