13. ve 14. yüzyıllar arasında İngiltere feodal toplumunda kadın
Women in feudal society England between the 13th and 14thcenturi̇es
- Tez No: 931760
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK TOLGA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kadın ve erkek cinsinin birbiri üzerindeki ötekileştirme polemiği tarih boyunca tartışma konusu olmuştur. Bu ötekileştirme eğiliminde kadın, durumun mağduru iken erkek, bunun yaratıcısı olmuştur. İki cinsin karşılıklı olarak olumlu ve olumsuz etkilendiği bu atmosfer, dönemsel olarak tartışmaya alınmıştır. Bu konuya dair günümüze değin ortaya koyulan çalışmalar ağırlıklı olarak sonuç odaklıdır. Çalışmada, sunulan sonuçların da aracılığıyla kadın algısına yönelik“neden”sorusuna cevap verilmesi amaçlanmıştır. Dönemsel olarak Orta Çağ kadınının durumu,“ötekileştirme”kavramı çerçevesinde tartışmaya alınmıştır. Orta Çağ kadını, eril karşısında geriye atılış hikâyesinde mağdur taraf olurken erkek, kadın karşısında üstün varlık olarak yüzyıllarca konumunu pekiştiren etkenlerin de aracılığıyla ataerkil sistemin üyesi olmuştur. Bu açıdan çalışmada kadının eril karşısındaki konumu irdelenirken bu durumu pekiştiren gerekçelere değinilmiştir. Orta Çağ kadınının konumu, insanoğlunun eril ve dişil olarak yaratılma anlatısından başlanarak, eril üzerinden izah edilmiştir. Din başta olmak üzere kadının geriye atılış müsebbibi olan etkenler 13. ve 14. yüzyıla değin tartışmaya alınarak“Orta Çağ Kadın Algısı”na dair genel bir değerlendirmeye ulaşılmıştır. Bu değerlendirme doğrultusunda kadının gelgitli durumunun kalıcı bir şekilde her döneme aktarılmasına vesile olan etkenler kadar yansımalarına da değinilmiştir. Etken ve yansımaların iç içe girdiği bir atmosfer içerisinde“din”ve“ feodal yasa”odak noktası olmuştur. İki kavram arasında kadının Orta Çağ boyunca durumu izah edilmiş; Orta Çağ kadınının profilinin oluşum gerekçeleri, dönemin kadın temsilcileri ve ataerkil sistemin kurucu isimlerinin tesirine yönelik örnekler sunulmuştur. Dönemin kadın algısnın tarihsel geçmişle kıyaslanması, yasal yansımaları, benzerlik-zıtlıklar, kadının felsefi bakış açısından yorumlanması ve bunun genel algıya tesiri gibi çok faktörlü tartışma parantezi açılarak toplumdaki kadın algısına dair geniş bir eleştiri yelpazesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The polemic of othering about men and women genders has been a matter of debate throughout history. In this othering tendency, while women are the victims of the situation, men are the creators of it. This atmosphere, in which the two genders are mutually affected positively and negatively, has been taken into discussion cyclicly. The studies on this subject to date have been mainly result-oriented. It aimed to answer the“why”question regarding the perception of women through the results presented in the study. The situation of medieval women has been discussed cyclicly within the framework of the concept of“othering”. Medieval women; while being the victim in the story of being thrown back against the masculine, the man has become a member of the patriarchal system through the factors that have reinforced his position as the superior being against the woman for centuries. In this respect, while the position of women vis-à-vis men was examined in the study, the reasons that reinforced the situation were mentioned. The position of medieval women was explained through masculine, starting from the story of the creation of human beings as male and female. The factors that caused women's decline, especially religion, were discussed until the 13th and 14th centuries and a general evaluation was reached under the name“Medieval Perception of Women”. In line with this evaluation, the reflections as well as the factors that caused the changing situation of women to be transferred to each period permanently were mentioned.“Religion”and“feudal law”became the focal point in an atmosphere where factors and reflections were intertwined. The situation of women throughout the Middle Ages was explained between the two concepts. The reasons for the formation of the profile of medieval women, female representatives of the period, and examples of the influence of the founding figures of the patriarchal system were presented. Comparison of the perception of women of the period with the historical past, legal reflections, similarities-contrasts, interpretation of women from a philosophical perspective, and a wide spectrum of criticism was created regarding the perception of women in society by opening up a multi-factor discussion bracket such as its impact on general perception.