Uluslararası ticarette kullanılan ödeme yöntemleri ve akreditifli ödeme yönteminin ithalatçı ve ihracatçı için taşıdığı riskler
The payment terms used in the international trade and the risks of letter of credit for importer and exporter
  1. Tez No: 931761
  2. Yazar: AKİF CULFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dış ticarette kullanılan ödeme yöntemleri sayesinde farklı ülkelerdeki alıcı ve satıcı aynı dili konuşarak, risklerinin ve sorumluluklarının farkında olarak ticaret yapabilmektedirler. İki farklı ülkede bulunan, ticaret yapmak isteyen ancak güven duygusunun oluşmadığı tacirler için akreditifli ödeme alıcının mallarını güvence altına alırken satıcının da ödemesini güvence altına almaktadır. Bu özelliğinden dolayı hem alıcı hem de satıcı için akreditifli ödeme yöntemi güvenli bir liman olarak görülmektedir. Ancak akreditifli ödeme yönteminin tüm bu olumlu avantajlarının yanında hem ithalatçı hem de ihracatçı için taşıdığı riskler bulunmaktadır. Yapılan bu çalışma ile akreditifli ödeme yönteminin diğer ödeme yöntemlerine göre avantajlarının daha anlaşılabilir olması için öncelikle uluslararası ticarette kullanılan ödeme yöntemleri değerlendirilmiş, akreditifli ödeme yöntemi incelenmiş ve daha sonra akreditifli ödeme yönteminin ithalatçı ve ihracatçı için taşıdığı risklere ilişkin bulgular tespit edilmeye çalışılarak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle detaylı bir literatür taraması yapılarak daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve konunun kavramsal çerçevesi açıklanmıştır. Daha sonra akreditifli ödeme yönteminin ithalatçı ve ihracatçı için taşıdığı risklere ilişkin saha çalışması yapılarak veriler toplanmıştır. Bu anlamda nitel veri toplama tekniği kullanılarak ithalatçı ve ihracatçı uzman firma temsilcileri ve banka yetilileri ile mülakatlar yapılmıştır. Yapılan mülakatlar neticesinde hem ithalatçı hem de ihracatçı firma temsilcilerinin kendileri için en güvenilir ödeme yöntemini akreditifli ödeme yöntemi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bununla beraber ithalatçı firma temsilcileri akreditifli ödeme yönteminde kendileri için en önemli risklerin başında ürün ve yükleme riskinin olduğunu, ihracatçı firma temsilcileri ise ödeme ve alıcı riskinin kendileri için en önemli riskleri oluşturduğunu vurgulamışlardır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the payment methods used in international trade, buyers and sellers in different countries can conduct business while speaking the same financial language and being aware of their risks and responsibilities. For traders in different countries who wish to engage in trade but lack mutual trust, the letter of credit (LC) payment method secures the buyer's goods while also ensuring the seller's payment. Due to this feature, the letter of credit is considered a safe haven for both buyers and sellers. However, despite its advantages, the LC payment method also carries risks for both importers and exporters. This study aims to contribute to the literature by first evaluating the payment methods used in international trade to provide a clearer understanding of the advantages of LC compared to other payment methods. Then, the LC payment method is examined in detail, and the risks associated with it for both importers and exporters are identified. To achieve this objective, a comprehensive literature review was conducted to examine previous studies and explain the conceptual framework of the topic. Subsequently, a field study was carried out to collect data on the risks of LC payment from the perspectives of importers and exporters. In this context, qualitative data collection techniques were employed, and interviews were conducted with representatives of importer and exporter firms, as well as bank officials. The findings from these interviews indicate that both importer and exporter firm representatives consider the LC payment method to be the most secure payment method for their transactions. However, importer representatives highlighted product and shipment risks as their primary concerns, whereas exporter representatives emphasized payment and buyer risks as their most significant challenges.