Güvenlik bilgileri ve olay yönetimin altyapısında siber tehdit avcılığı için makine öğrenmesi tabanlı blokzincir modelinin geliştirilmesi
Development of machine learning based blockchain model for cyber threat hunting in the infrastructure of security information and incident management
- Tez No: 931768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde siber tehditler, karmaşıklığı ve çeşitlenen saldırı vektörleriyle geleneksel güvenlik çözümlerini aşarak ciddi bir risk oluşturmaktadır. Bu durum, güvenlik açıklarını daha proaktif bir şekilde tespit edebilecek yenilikçi yaklaşımları zorunlu kılmaktadır. Siber tehdit avcılığı, potansiyel tehditleri saldırılar gerçekleşmeden önce belirleyip önlemeyi amaçlayan proaktif bir güvenlik stratejisi olarak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, siber tehdit avcılığını güçlendirmek için makine öğrenmesi algoritmalarını ve blokzincir teknolojisini entegre eden yeni bir model önerilmektedir. Önerilen modelde, SIEM sistemlerinden toplanan güvenlik verileri ilk olarak makine öğrenmesi algoritması ile işlenir. Algoritma, bu verilerin saldırı olanlarını tespit ederek log verilerini sınıflandırır. Saldırı olarak sınıflandırılan log verileri daha sonra güvenlik ve bütünlük sağlamak amacıyla blokzincire kaydedilir. Blokzincir teknolojisi, bu verilerin değiştirilemez ve şeffaf bir şekilde saklanmasını sağlayarak, sistemin güvenliğini ve izlenebilirliğini artırır. Bu modelin, tehditlerin tespiti ve analizi aşamalarını daha verimli hale getirerek, kuruluşların siber saldırılara karşı daha proaktif bir savunma stratejisi benimsemelerine olanak tanıması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cyber threats pose a serious risk by exceeding traditional security solutions with their complexity and diversifying attack vectors. This situation necessitates innovative approaches that can detect vulnerabilities more proactively. Cyber threat hunting is of great importance as a proactive security strategy that aims to identify and prevent potential threats before attacks occur. In this paper, we propose a new model that integrates machine learning algorithms and blockchain technology to enhance cyber threat hunting. In the proposed model, security data collected from SIEM systems are first processed by a machine learning algorithm. The algorithm classifies the log data by identifying the attackers of this data. The log data classified as attacks are then stored in the blockchain to ensure security and integrity. Blockchain technology ensures that this data is stored in an unalterable and transparent manner, increasing the security and traceability of the system. This model is expected to enable organizations to adopt a more proactive defense strategy against cyber attacks by making the detection and analysis of threats more efficient.