Negotiating female agency in modern polygamy in Turkey
Türkiye'de modern çok eşli evliliklerde kadın failliğinin müzakeresi
- Tez No: 931767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Şehirleşme ve kapitalizm, liberalizm, din ve Batılılaşma gibi çoklu söylemlerin etkisiyle Türkiye'de modern yaşamın inşası, pek çok pratiği olduğu gibi Türk aile yapısını ve çok eşliliğin uygulanma biçimlerini de dönüştürmüştür. Bu çalışma, modern yaşam pratiklerinin gözlemlendiği bir bağlam olarak İstanbul'da yeni ortaya çıkan modern çokeşliliğin uygulama biçimlerine dikkat çekmektedir. Bu bağlamda bu çalışma, İstanbul'da modern çok eşlilik deneyimlerine sahip kadınların söylemlerinin kesişiminde failliklerini nasıl anlamlandırdıkları ve pratiğe dönüştürdüklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan etnografik desene uygun olarak gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da çok eşli ailelerde yaşayan beş kadın ve bir erkekle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler içerik söylem analizine uygun olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak modern çokeşliliği geleneksel olandan ayırıldığı, kentsel bağlamda çok eşlilik pratiklerinin kendine özgü yeni biçimlerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışma, İstanbul'da modern çokeşlilik deneyimine sahip olan kadınların, hegemonik söylemlerde tasvir edildiği gibi tamamen çaresiz veya mağdur olmadıklarını göstermektedir. Bunun yerine, kendi failliklerini çeşitli yollarla kurdukları ve çoklu söylemlere başvurarak kendileri için çoklu kimlikleri ve çoğul öznellikler inşa ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Öznelliklerini inşa etmek için dini söylemin yanı sıra modern ve liberal söylemlere de başvurdukları görülmüştür. Tüm bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışmada İstanbul'da modern çokeşlilik deneyimine sahip olan kadınların, failliklerini tek bir biçimde kavramsallaştırmadıkları aksine çoklu bir söylemle, dindar bir benlik geliştirdikleri ve kendilerini çeşitli şekillerde ahlaki öznelere dönüştürdükleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish family structure and the ways of practicing polygamy have been transformed with the onset of modern life in Turkey with its high speed of urbanization and the effects of multiple discourses such as capitalism, liberalism and religion. This study pays attention to the newly emerged forms of practicing modern polygamy in İstanbul representing metropolitan modern Turkey. While doing that, this study aims to explore how women engaged in modern polygamy in İstanbul negotiate and enact their agency. It also tries to uncover how these women make sense of their experience at the intersection of various discourses. In line with these goals, this study was conducted with a qualitative approach that benefited from certain aspects of ethnographic research. Semi-structured in-depth interviews were carried out with five women and one man that are involved in polygamous families in İstanbul. This study reveals that there are newly emerged ways of practicing polygamy in an urban context which distinguishes modern polygamy from the traditional one. Furthermore, this study shows that women engaged in modern polygamy in İstanbul are not completely helpless or victimized as depicted in the hegemonic discourses. Instead, they negotiate their agency through various ways and they articulate multiple identities and plural subjectivities for themselves by resorting to multiple discourses. It is seen that they refer to modern and liberal discourses as well as the religious one in order to construct their subjectivities. Considering these, this study concludes that women engaged in modern polygamy in İstanbul negotiate their agency through multiple tactics, cultivate a pious self and turn themselves into moral subjects in various ways.