Otellerde mekan markalaşmasının incelenmesi Antalya Barut otelleri örneği
Analysis of space branding in hotels: the case of Antalya Barut hotels
- Tez No: 931795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SHIRIN IZADPANAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mimarlık, mekânların estetik, işlevsel ve psikolojik boyutlarını ele alan disiplinler arası bir alan olarak, otel tasarımlarında stratejik bir araç haline gelmiştir. Turizm sektörü, ekonomik öneminin yanı sıra, kullanıcı deneyimini mekânsal tasarımlar aracılığıyla yeniden tanımlayarak markalaşma süreçlerinde mimariyi etkin bir şekilde kullanmalıdır. Bu sayede turizm işletmelerin potansiyel tüketicilerine odaklı ürün ve hizmet yöntemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Bu nedenle tüketicilerine mekan ve marka algısını oluşturmak isteyen işletmeler öncelik kazanmıştır. Günümüzde oteller, yalnızca konaklama alanı değil, aynı zamanda marka kimliğini ve kullanıcı deneyimini güçlendiren mekânlar olarak konumlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada Antalya'da aynı marka çatısı altında yer alan Lara Barut Collection ve Akra Barut Antalya otellerinin mekânsal tasarımlarını inceleyerek, otel mimarisinin markalaşma sürecine etkisini değerlendirmektir. Çalışma, otellerin cephe, lobi ve oda tasarımlarını karşılaştırmalı bir yöntemle ele alarak, mekân tasarımının kullanıcı algısı ve marka kimliği üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, mekân markalaşması konusunda mevcut literatürdeki eksikliklere özgün bir katkı sunmayı amaçlamakta, mekân tasarımının kurumsal, görsel, duyusal, çevresel ve mekânsal unsurlarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu çalışma, otel tasarımlarının kullanıcı deneyimi ve marka algısıyla bütünleştiren yaklaşımlar sunarak, turizm sektöründe markalaşma ve mimarlık disiplinlerine yeni bir perspektif kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture, as an interdisciplinary field that addresses the aesthetic, functional, and psychological dimensions of spaces, has become a strategic tool in hotel design. The tourism sector, in addition to its economic significance, must effectively utilize architecture in the branding process by redefining user experiences through spatial designs. This approach has enabled tourism enterprises to develop product and service methods focused on potential consumers. Therefore, businesses aiming to establish spatial and brand perception among their consumers have gained priority. Today, hotels are positioned not only as accommodation spaces but also as venues that strengthen brand identity and user experience. This study aims to examine the spatial designs of Lara Barut Collection and Akra Barut Antalya hotels, which operate under the same brand in Antalya, and to evaluate the impact of hotel architecture on the branding process. By comparatively analyzing the facade, lobby, and room designs of these hotels, the study seeks to comprehensively assess the effects of spatial design on user perception and brand identity. The research aims to provide a unique contribution to the existing literature on spatial branding by thoroughly examining the institutional, visual, sensory, environmental, and spatial elements of design. This study aspires to offer approaches that integrate hotel designs with user experience and brand perception, thereby introducing a new perspective to the disciplines of tourism branding and architecture.