Kalp yetmezliği ile acil servise başvuran hastaların geliş ve tedavi sonrası ınferıor vena cava çapı ve b-tipi natriüretik peptit düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of inferior vena cava diameter and b-type natriuretic peptide levels in patients admitted to the emergency department with heart failure after arrival and treatment
- Tez No: 931852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç : Acil servise kalp yetmezliği semptom ve bulgularıyla başvuran hastaların başvuru anındaki B-Tipi Natriüretik Peptit düzeyi ve ultrasonografi ile Inferior Vena Cava çap ölçümlerini yapıp diüretik tedavi, noninvaziv mekanik ventilasyon, hemodiyaliz ile ultrafiltrasyon ve nitrat tedavisi sonrası bu düzeylerdeki değişimlerin, hastaların semptom ve klinik bulguları ile karşılaştırılmasıyla tedavi etkinliğini değerlendirebilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem : Hastanemiz Acil Servisine başvuran kalp yetmezliği semptom ve bulguları mevcut hastaların incelendiği prospektif bir çalışmadır. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri yanında vital bulguları, kan tetkikleri, ek hastalıkları ve çalışma amacına göre daha spesifik olan ultrasonografi ile Vena Cava İnferior çap ve B-Tipi Natriüretik Peptit düzeyi ölçümleri yapılıp acil servis içerisinde düzenlenen tedaviler sonrası kontrol B-Tipi Natriüretik Peptit düzeyi ve ultrasonografi ile Vena Cava İnferior çap ölçümü sonrası tedavi etkinlikleri incelenmiştir. Bulgular : Çalışmaya, 01.11.2023 - 20.10.2024 tarihleri arasında acil servise başvuran kalp yetmezliği semptom ve bulgularına sahip 106 hasta arasından 80 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların %56,3'ü kadındır ve yaş ortalamaları 74,68±10,879 yıldır. En yaygın mevcut hastalıklar hipertansiyon (%87,5) ve kalp yetmezliği (%62) olup, en sık başvuru şikayeti dispne (%90) olmuştur. Fizik muayenede en sık görülen bulgu %86,3 oranıyla pretibial ödemdir. EKG'de normal sinüs ritmi %52,5 oranla en yaygın bulgudur. Tedavi seçenekleri olarak diüretik %96,3 oranında kullanılmış, nitrat ise %18,8 oranında uygulanmıştır. Diüretik, nitrat ve NIMV tedavisi uygulanan hastalar arasında BNP1 ve BNP2 değerleri, IVC1 ve IVC2 değerleri arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the effectiveness of treatment by measuring B-Type Natriuretic Peptide levels and Inferior Vena Cava diameter with ultrasonography in patients presenting to the emergency department with symptoms and signs of heart failure, and comparing the changes in these levels after diuretic treatment and/or noninvasive mechanical ventilation and/or hemodialysis and ultrafiltration with the symptoms and clinical findings of the patients. Materials and Methods: Our study is a prospective study examining patients with symptoms and signs of heart failure who applied to Ankara Bilkent City Hospital Adult Emergency Department between 31.10.2023-31.10.2024. In addition to demographic data such as age and gender, vital signs, emergency service venous blood tests, additional diseases and, according to the purpose of the study, more specific ultrasonography Vena Cava Inferior diameter and B-Type Natriuretic Peptide levels were measured and treatment efficiencies were examined after the treatments organized in the emergency department, control B-Type Natriuretic Peptide levels and ultrasonography Vena Cava Inferior diameter measurements. Findings : A total of 80 patients were included in the study from 106 patients presenting with symptoms and signs of heart failure to the emergency department between 01.11.2023 and 20.10.2024. Of the included patients, 56.3% were female, and the average age was 74.68±10.879 years. The most common pre-existing conditions were hypertension (87.5%) and heart failure (62%), while the most frequent presenting complaint was dyspnea (90%). The most common finding on physical examination was pretibial edema (86.3%). On EKG, normal sinus rhythm was the most common finding (52.5%). Diuretics were used in 96.3% of patients, and nitrates were applied in 18.8%. No significant difference was observed between BNP1 and BNP2 values, and between IVC1 and IVC2 values in patients treated with diuretics, nitrates, and NIMV (p>0.05).