Kastamonu mutfak kültüründe tören yemeklerinin yeri ve yöresel tören yemeklerinin duyusal kalite özelliklerinin belirlenmesi
The role of ceremonial foods in Kastamonu's culinary culture and the determination of sensory quality characteristics of local ceremonial dishes
- Tez No: 931874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ÇILGINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Kastamonu mutfağında önemli bir yer tutan tören yemeklerinin kültürel bağlamdaki önemini ve duyusal kalite özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel motivasyonu, Kastamonu'nun gastronomik mirasını bilimsel bir yaklaşımla kayıt altına almak ve bu yemeklerin sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemler bir arada kullanılmış, Kastamonu'nun 20 ilçesinde yapılan görüşmeler ve duyusal analizler temel veri kaynakları olmuştur. Katılımcıların belirlenmesinde kartopu örnekleme yöntemi kullanılmış; belediye başkanları ve tören yemeklerine katkı sağlayan yerel halk ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Kastamonu mutfağında tören yemekleri yalnızca beslenme ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, toplumsal dayanışmayı ve kültürel sürekliliği de desteklemektedir. Tören yemeklerinin hazırlanışı ve sunumu, bölgenin tarihsel ve sosyo-kültürel yapısının bir yansımasıdır. Araştırmada belirlenen 18 çeşit tören yemeği, duyusal analiz yöntemiyle incelenmiş ve bu yemeklerin aroma, tat, koku ve görsellik gibi parametreleri detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bulgular, bu yemeklerin Kastamonu'nun yerel kültürünü yansıtan güçlü bir araç olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, gastronomi turizmi açısından Kastamonu'nun potansiyelini ortaya koymakta ve yerel mutfak kültürünün korunması için öneriler sunmaktadır. Sonuç olarak, yöresel tören yemeklerinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bölgesel kültürün sürdürülebilirliği açısından kritik bir adım olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cultural significance and sensory quality characteristics of ceremonial foods, which hold a prominent place in the culinary heritage of Kastamonu. The primary motivation of the research is to document Kastamonu's gastronomic heritage through a scientific approach and ensure the sustainability of these dishes. Both qualitative and quantitative methods were employed in the study, with interviews conducted across 20 districts of Kastamonu and sensory analyses serving as primary data sources. Snowball sampling was used to identify participants, and in-depth interviews were held with mayors and local residents contributing to ceremonial meals. Findings indicate that ceremonial foods in Kastamonu's cuisine not only meet nutritional needs but also promote social solidarity and cultural continuity. The preparation and presentation of these dishes reflect the historical and socio-cultural structure of the region. A total of 18 ceremonial dishes were identified and analyzed using sensory analysis methods, detailing parameters such as aroma, taste, smell, and visual appeal. The results highlight that these dishes are powerful tools for reflecting Kastamonu's local culture. This study reveals Kastamonu's potential for gastronomic tourism and offers recommendations for preserving its culinary heritage. Ultimately, promoting local ceremonial dishes on national and international platforms is considered a critical step for ensuring the sustainability of regional culture.