Yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumu, öz şefkat, öz tiksinme ilişkisinin incelenmesi
An examination of the relationship between perceived parenting styles, self-compassion and self-disgust
- Tez No: 693950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP EMRE TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerin algılanan ebeveyn tutumu, öz şefkat, öz tiksinme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Algılanan ebeveyn tutumu, öz şefkat ve öz tiksinme düzeyleri cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi psikiyatrik tanı, psikiyatrik ilaç kullanımı, son iki ayda travmatik deneyim yaşama gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Veri analizleri, verileri geçerli olan 395 katılımcının verileri üzerinden yapılmıştır. Katılımcılar yetişkin 271 kadın, 124 erkekten oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Anne Baba Tutum Ölçeği”,“Öz Şefkat Ölçeği”,“Öz Tiksinme Ölçeği”ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Veriler Google Forms üzerinden toplanmıştır. Araştırma sonucunda öz şefkat ve öz tiksinme arasında zıt yönlü bir ilişki bulunmuştur. Demokratik ebeveyn tutumu algıladığını belirten bireylerin öz şefkat düzeyi yüksek bulunmuştur. Koruyucu-istekçi ve otoriter ebeveyn tutumu ile öz şefkat arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Koruyucu-istekçi ve otoriter ebeveyn tutumu algıladığını belirten bireylerin öz tiksinme düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between adult's perceived parenting attitudes, self-compassion, and self-disgust. It was examined in terms of variables such as perceived parental attitude, self-compassion and self-disgust levels, gender, marital status,education level, income level, psychiatric diagnosis, psychiatric drug use and the traumatic experience of the last two months to live. Data analyzes were performed on the data of 395 participants. Participants consisted of 271 adult women and 124 men.“Parental Attitude Scale”,“Self Compassion Scale”,“Self Disgust Scale”and personal information form were applied. Data was collected via Google Forms. Based on the findings, a significant negative correlation was found between self-compassion and self-disgust levels. The self-compassion level of individuals who stated that they perceived democratic parental attitude was found to be higher than perceived authoritarian and demanding-protective parental attitudes. A negative correlation was found between protective-demanding and authoritarian parental attitudes with self-compassion. Additionally, Self-disgust scores were found to be significantly higher in individuals who reported that their perceived protective-demanding and authoritarian parental attitude scores were higher.