Hava yolu işletmelerinin yer operasyon sürecinde karşılaştıkları sorunların tespiti ve çözümüne yönelik alternatif öneriler
Alternative suggestions for the detection and solution of problems encountered by airlines during the ground operations process
  1. Tez No: 931933
  2. Yazar: CEMAL YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hava yolu taşımacılığının her geçen gün artış göstermesi uçak ve uçuş sayılarının da artması anlamına gelmektedir. Bir uçuşun planlanması, gerçekleşmesi ve takip edilmesi işlemlerinin tümü uçuş operasyonu olarak adlandırılmaktadır. Aynı uçak için planlanan iki uçuş operasyonu arasında havaalanında düzenlenen işlemler bütünü içinde yer operasyon ifadesi kullanılmaktadır. Yer operasyon sürecinde uçağa, yolcu, bagaj, kargo, posta, ikram, tuvalet-su, temizlik, yakıt, teknik, yük kontrol vb. hizmetler hava yolu şirketi ve paydaşları tarafından verilmektedir. Bu süreçte verilen hizmetler belirli bir zaman içerisinde ve koordineli şekilde yerine getirilmelidir. Bu hizmetlerin verilmesi sırasında karşılaşılan sorunlar, aksaklığa hatta uçuşun gecikmesine sebep olabilmektedir. Yer operasyonunu gerçekleştiren kişiler tarafından, aksaklıkların giderilmesi açısından, karşılaşması muhtemel sorunların neler olabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada karşılaşması muhtemel sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik alternatif önerin sunulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada yargısal örneklem yöntemi ile ulaşılan Antalya Havalimanında yer hizmetleri operasyon sürecinde daha evvel bulunmuş veya halen bulunan kişilere nicel araştırma yöntemi ile anket çalışması uygulanmış, karşılaşılan sorunlar ve yer hizmetleri operasyon süreleri hakkında veriler elde edilmiştir. Karşılaşılan sorunlar hakkındaki bulgular, yer operasyon süreci göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş ve hangi noktalarda aksaklık yaşanabileceği tespit edilmeye çalışılmıştır. Yer hizmetleri operasyon süreleri hakkında verilerden elde edilen bulgular ARENA simülasyon vasıtasıyla incelenmiştir. Normal operasyon ve hızlandırılmış operasyon başlıkları altında hazırlanan iki simülatör ile hizmet süreleri ve gecikmenin ne kadar azaltılabileceği ölçülmeye çalışılmış olup aksaklıkların ve gecikmelerin azaltılması sonunca yer operasyon süresinde 33,01% kazanç sağlanabilineceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing air transportation day by day that the number of aircraft and flights is also increasing. The all process of planning, carrying out and following up a flight is called flight operation. Between two flight operations planned for the same aircraft, the term ground operation is used for the all process organized at the airport. During the ground operation process, passenger, baggage, cargo, mail, catering, toilet-water, cleaning, fuel, technical, load control, etc. services are provided to the aircraft by the airline company and its stakeholders. The services provided in this process must be performed in a coordinated manner and within a certain time. Problems encountered during the provision of these services may cause disruptions or even delays in the flight. In order to eliminate the disruptions, the people performing the ground operation must know what the possible problems may be. his study aims to identify the possible problems and present alternative suggestions for solutions. In this study, a quantitative survey was conducted on people who were previously or currently in the ground handling operations process at Antalya Airport, which was reached by using the judgmental sampling method, and data was obtained on the problems encountered and ground handling operation times. The findings on the problems encountered were evaluated by considering the ground handling process, and an attempt was made to determine at which points disruptions could occur. The findings obtained from the data on ground handling operation times were examined through ARENA simulation.It was tried to measure how much service times and delays could be reduced with two simulators prepared under the titles of normal operation and accelerated operation, and it was determined that a 33.01% gain could be achieved in ground handling time as a result of reducing disruptions and delays.