İthalat, ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye örneği (1923-2023)
The relationship between imports, exports and economic growth: Türkiye case (1923-2023)
- Tez No: 931934
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, İşletme, Economics, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dış ticaretin serbestleşmesiyle birlikte en çok gündeme gelen ve tartışılan konulardan birisi de ithalat, ihracat ve büyüme ilişkisidir. Ekonomik büyüme üzerinde ihracatın mı, yoksa ithalatın mı daha çok etkili olduğu bu literatürde araştırılan konuların başında gelmektedir. İthalat, ihracat ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik olarak yapılan literatür araştırmasında, farklı ülkelerde, farklı yöntemlerle farklı dönemleri ele alan; ithalatın, ihracatın ve büyümenin birbirleri üzerinde olan etkilerini ölçmeye yönelik çok sayıda çalışma görülmektedir. Tartışmaların yoğun şekilde devam ettiği bu literatürde, ithalat, ihracat ve büyüme arasındaki ilişkiye yönelik görüş birliği oluştuğunu söylemek zordur. Kullanılan ekonometrik modele, incelenen döneme, ele alınan ülkeye göre sonuçlar büyük farklılık göstermekte; hatta aynı ülke için farklı sonuçlar görülmektedir. Çelişkili sonuçlar bu konunun güncelliğini korumasına ve ilgi odağı olmasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye ekonomisinde ithalat, ihracat ve büyüme değişkenleri arasındaki ilişkiyi Autoregressive Distributed Lag (ARDL) yöntemi ile 1923-1979 ve 1980-2023 dönemleri için inceleyerek, ithalatın ihracat ve büyüme üzerindeki etkisini tespit etmek, ihracatın ve büyümenin ithalata bağımlı olup olmadığını ortaya koymak ve varsa bu bağımlılığı ortadan kaldırmaya yönelik öneriler sunmaktır. Bu çalışma, ayrıca ithalata dayalı ihracat ve ithalata dayalı büyüme hipotezlerinin Türkiye için geçerli olup olmadığına dair yeni ampirik kanıtlar sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler 1923-1979 ve 1980-2023 dönemlerinde ölçülen yıllık ithalat rakamı, yıllık ihracat rakamı, yıllık büyüme oranı ve yıllık dolar/TL kurudur. Türkiye ekonomisinin belli dönemleri için ithalat, ihracat ve büyüme arasındaki ilişkiyi tespit etmeye yönelik farklı birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmamızda ise, Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece bir dönemi değil, yüz yıllık dönemi bütüncül bir bakış açısıyla ele alınarak ithalat, ihracat ve büyüme değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'nin yüz yılı için genel bir ekonomik değerlendirme yapılmış, geleceğe ilişkin politika önerilerinde bulunulmuştur. Çalışmadan elde tüm bulgular, ampirik literatür ile genel olarak tutarlıdır. Çalışmada uygulanan ekonometrik analizler sonucunda elde edilen bulgular Türkiye ekonomisinde ekonomik büyümenin kaynağının ve büyümede ana belirleyici faktörün ithalat olduğunu göstermekte ve“ithalata dayalı büyüme”tezini desteklemektedir. Ayrıca dışa açık ve ihracata dayalı büyüme stratejisinin benimsendiği 1980-2023 döneminde ihracat artışının aynı ölçekte büyümeye yansımadığı ve ihracatın büyüme üzerinde pozitif etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen diğer bir bulgu da ihracatın ithalata karşı çok duyarlı olduğunu göstermekte ve Türkiye ekonomisinde“ithalata dayalı ihracat”tezini desteklemektedir. Son olarak ithalat ve ihracatın dolar kuruna karşı hassasiyetinin düşük olduğu, ithalatın reel dolar kurundan ziyade büyümeye, reel gelire ve iç talebe karşı daha duyarlı olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuç ve değerlendirme bölümünde, elde edilen bulgulardan hareketle kesin bir yoruma gitmekten kaçınmanın yanı sıra tavsiye niteliğinde temel politika yaklaşımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the liberalization of foreign trade, one of the most frequently discussed issues is the relationship between import, export and growth. One of the main topics investigated in this literature is whether export or import has a greater impact on economic growth. In the literature research conducted to examine the relationship between import, export and economic growth, many studies are seen in different countries, with different methods, in different periods; to measure the effects of import, export and growth on each other. In this literature, where the discussions continue intensely, it is difficult to say that there is a consensus on the relationship between import, export and growth. The results vary greatly depending on the econometric model used, the period examined and the country considered; even for the same country, different results are seen. Conflicting results cause this subject to maintain its relevance and to be the focus of attention. The aim of this study is to examine the relationship between import, export and growth variables in the Turkish economy by using the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) method for the periods of 1923-1979 and 1980-2023, to determine the effect of imports on exports and growth, to reveal whether exports and growth are dependent on imports and to offer suggestions to eliminate this dependency, if any. This study also aims to provide new empirical evidence on whether the import-based export and import-based growth hypotheses are valid for Türkiye. The data used in the study are the annual import figure, annual export figure, annual growth rate and annual dollar/TL exchange rate measured in the periods of 1923-1979 and 1980-2023. Many different studies have been conducted to determine the relationship between import, export and growth for certain periods of the Turkish economy. In this study, not only one period of the Republic of Türkiye but also the century-long period was examined from a holistic perspective and the relationship between import, export and growth variables was examined. As a result of the study, a general economic assessment was made for the century of the Republic of Türkiye and policy recommendations were made for the future. All findings obtained from the study are generally consistent with the empirical literature. The findings obtained as a result of the econometric analyses applied in the study show that the source of economic growth and the main determining factor in growth in the Turkish economy are imports and support the“import-based growth”thesis. In addition, it was observed that the increase in exports was not reflected in the same scale of growth in the 1980-2023 period when the open and export-based growth strategy was adopted and that exports did not have a positive effect on growth. Another finding obtained from the study shows that exports are very sensitive to imports and supports the“import-based export”thesis in the Turkish economy. Finally, it was determined that the sensitivity of imports and exports to the dollar exchange rate is low, and imports are more sensitive to growth, real income and domestic demand rather than the real dollar exchange rate. In the conclusion and evaluation section of the study, in addition to avoiding a definitive interpretation based on the findings obtained, basic policy approaches of a recommendatory nature were suggested.