Ekrem Zeki Ün'ün 'Yudumluk', 'Tema ve Çeşitlemeler' adlı solo keman eserlerinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
Technical and musical analysis of Ekrem Zeki Ün's solo violin works named 'Yudumluk', 'Tema ve Çeşitlemeler'
- Tez No: 931947
- Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ GÖNLÜM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında 20yy.'ın önemli bestecileri arasında yer alan Ekrem Zeki Ün'ün iki solo keman eseri hakkında bilgi verilmiştir.“Tema ve Çeşitlemeler ”ve viyola / keman enstrümanları için yazılmış olan“Yudumluk”adlı eserlerin analizlerine yer verilmiş, yorumculuk olanaklarına değinilmiş , form ve müzikal yapıları incelenmiştir. Yapılan çalışmada, bestecinin yaşamı ve sanatsal kimliği olan eğitimcilik ,şeflik ve bestecilik yönü hakkında da bilgi sunulmuştur. Bu kapsamlı inceleme, gelecekte bu eserleri yorumlayacak sanatçılara rehberlik etmek amacı taşımaktadır. Ekrem Zeki Ün, Türk müziği tarihinde önemli bir yere sahip olup, özellikle keman sanatçılarının repertuarlarında yer alması gereken eserler bestelemiştir. Bu yapıtlar, Türk müziğinin kendine özgü ezgisel yapısını uluslararası düzeyde tanıtma potansiyeline sahiptir. Ekrem Zeki Ün, yaşamı boyunca çağdaş Türk müziğinin gelişimine katkıda bulunmuş hem besteci hem de eğitmen kimliğiyle öne çıkmıştır. Sanatsal gelişim sürecinde yaratıcılığını sürekli olarak ileriye taşımış ve çağın gerektirdiği değişimleri yakından takip etmiştir. Bu düşünce doğrultusunda, keman için bestelenen söz konusu iki eser hem keman repertuarında hem de klasik Türk bestecilerinin yapıtları arasında önemli bir konuma sahiptir. Bu bağlamda, yapılmış olan bu çalışmanın, eserleri seslendirecek yorumculara yeni perspektifler kazandırması ve alandaki sınırlı kaynaklara bir katkı sunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on two solo violin works by Ekrem Zeki Ün, one of the prominent composers of the 20th century. It provides detailed information about the pieces titled“Tema ve Çeşitlemeler”(Theme and Variations) and“Yudumluk”written for viola/violin. The thesis includes analyses of these works, explores performance possibilities, and examines their form and musical structures. The study also presents information about the composer's life and artistic identity, including his roles as an educator, conductor, and composer. This comprehensive research aims to guide future performers who wish to interpret these works. Ekrem Zeki Ün holds a significant place in the history of Turkish music, having composed pieces that should be included in the repertoire of violinists. These works possess the potential to introduce the unique melodic structure of Turkish music to an international audience. Throughout his life, Ekrem Zeki Ün contributed to the development of contemporary Turkish music, distinguishing himself as both a composer and an educator. He consistently advanced his creativity and closely followed the changes required by his era. In this context, the two violin works analyzed in this study occupy an essential position both in the violin repertoire and among the works of classical Turkish composers. Therefore, this study aims to provide performers with new perspectives and contribute to the limited resources available in this field