Takım sporları hakemlerinde metakognitif farkındalık, karar verme stilleri ve özgüven düzeylerinin incelenmesi
Investigation of metacognitive awareness, decision-making styles, and self-confidence levels in team sports referees
- Tez No: 931948
- Danışmanlar: PROF. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma takım sporları hakemlerinde metakognitif farkındalık, karar verme stilleri ve özgüven düzeylerinin incelenmesi amaçlamaktadır. Veriler“Demografik Bilgi Formu, ”Özgüven Ölçeği, Karar Verme Stilleri Ölçeği ve Üstbilişsel (Meta kognitif) Farkındalık Ölçeği" aracılığıyla Mersin ve Adana illerindeki Futbol, Basketbol ve Voleybol hakemlerinden 2023 yılı güz döneminde toplanmıştır. Örneklem grubu Adana ve Mersin illerinde aktif görev yapan 156 basketbol, 63 voleybol, 165 futbol hakemi olmak üzere toplam 384 hakemden oluşmaktadır. Tüm hakemlerin 117'si kadın, 267'si ise erkektir. Verilerin normal dağılım göstermesi sebebiyle ikili grupların karşılaştırılmasından bağımsız t testi, üç ve daha büyük grupların karşılaştırılmasında ise, varyans analizi (ANOVA) ve farklılığın kaynağının belirlenmesi içinde Post Hoc Tukey testleri kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki Pearson korelasyon katsayıları erkek ve kadınlar için hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine metacognitive awareness, decision-making styles, and self-confidence levels in team sports referees. Data were collected in the fall of 2023 from football, basketball, and volleyball referees in Mersin and Adana provinces through the“Demographic Information Form,”“Self-Confidence Scale,”“Decision-Making Styles Scale,”and“Metacognitive Awareness Scale.”The sample group consisted of a total of 384 referees, including 156 basketball, 63 volleyball, and 165 football referees actively working in Adana and Mersin provinces. 117 of all referees are female and 267 are male. Due to the normal distribution of the data, an independent t-test was used for the comparison of two groups, and analysis of variance (ANOVA) and Post Hoc Tukey tests were used to determine the source of the difference in the comparison of three or more groups. In addition, Pearson correlation coefficients between variables were calculated for males and females.