Türkiye'deki hak temelli sivil toplum kuruluşlarında çalışan kadınların emek süreçleri: Güvencesizlik, gönüllülük ve dayanışma
The labor processes of women working in rights-based non-governmental organizations in Turkey: Precarity, volunteerism, and solidarity
  1. Tez No: 931953
  2. Yazar: BURCU AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YEŞİLDAL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki hak temelli sivil toplum kuruluşlarında (STK) çalışan kadınların emek süreçleri feminist bir bakış açısıyla incelenmektedir. Çalışma, STK'larda çalışan kadınların emek süreçlerinin temel ayırt edicileri olan güvencesizlik ve gönüllülük gibi kavramları ele alır. Ayrıca emek süreçlerinin STK'ların yapısı, işleyişi ve politik duruşları ile nasıl ilişkili olduğunu anlamaya çalışır. Araştırma, İstanbul'daki farklı STK'larda çalışan 20 kadınla yapılan görüşmelere dayanır. Araştırma ve analiz süreci feminist kuram ve kavramlar çerçevesinde ilerletilmiştir. Çalışma, STK'larda çalışan kadınların, kadın emeğinin tarihselliği ile paralel biçimde, güvencesiz çalışma koşulları, düşük ücretler, fazla mesai ve sosyal haklardan yoksunluk gibi meseleler ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Tez aynı zamanda, STK'lardaki çalışma biçimlerinin bakım emeği ve duygusal/duygulanımsal emek gibi kavramları işe koşarak kadınlar nezdinde nasıl farklılaştığını araştırır. Çalışma aynı zamanda, STK'lardaki emek süreçlerinin feminist tarih ve pratiğin ürettiği imkânlarla daha adil ve eşitlikçi biçimde kurulması ihtimaline, buna dönük güncel uygulamalara ve kadınların bu alanda politika yapmak üzere geliştirdikleri stratejilere ve dayanışma ağlarına odaklanır. Ayrıca, sivil toplum alanında çalışanların hangi hak arama araçlarını kullandıkları ve tahayyül ettikleri de araştırmanın bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the labor processes of women working in rights-based non-governmental organizations (NGOs) in Turkey from a feminist perspective. The study addresses concepts such as precarity and volunteerism, which are key distinguishing features of the labor processes of women in NGOs. It also seeks to understand how these labor processes relate to the structure, functioning, and political context of NGOs. This research is based on interviews conducted with 20 women working in various NGOs in Istanbul. The research and analysis process has been conducted within the framework of feminist theory and concepts. The study demonstrates that women working in NGOs face issues such as precarious working conditions, low wages, overtime, and a lack of social rights, paralleling the historical trajectory of women's labor. This thesis also examines how working patterns in NGOs differ for women by employing concepts such as care labor and emotional/affective labor. Additionally, the study focuses on the possibilities created by feminist history and practice for establishing more just and equitable labor processes in NGOs, as well as current practices aimed at achieving this. It also explores the strategies and solidarity networks women have developed to engage in policymaking in this field. Furthermore, the research investigates the tools NGO workers use and envision for claiming their rights within the civil society sector.