Türkiye muhasebe standartlarına göre finansal araçlar ve Türkiye'deki mevzuat ile karşılaştırılması
Comparison of legislation and financial instruments accounting standards in Turkey by Turkey
- Tez No: 931996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLGÜN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşmenin etkileriyle tüm dünya ülkeleri artık sadece kendi ulusal alanları ile değil uluslararası alanda da birçok değişime ve yeniliğe ayak uydurmak ve bunları uygulamak zorundadır. Günümüzde bu değişimler, dünya ülkelerindeki firmaların birbiri ile rekabet edebilir hale gelmelerine ve bu rekabetin sonuçlarının dünyaca ortak bir dille görülüp okunup anlaşılabilmesinin de belli standartlarla sağlanabilesinin varlığını getirmiştir. Ulusal işletmelerin faaliyet gösterdikleri alanlarla ilgili oluşturdukları finansal tablolarının dünya ülkelerinin herhangi birindeki meslek mensupları tarafından da anlaşılması gerekliliği sonucu dünya üzerinde muhasebe sisteminin tekil ve ortak olarak kullanımı amacıyla Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) uygulanmaya başlanmıştır. 31.12.2005 tarihinden itibaren Türkiye'de borsa kotasyonunda yer alan halka açık şirketlerin kullandığı standartlar“Türkiye Muhasebe Standartları”adıyla anılmaktadır. 2012 yılında Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarının tüm şirketlerde uygulama alanı bulmuştur. Yeni TTK, denetim kapsamında halka açık, şeffaf ve güvenilir bilgiler vermeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Türkiye Muhasebe Standartlarına uygun olarak bir denetimin gerçekleştirilmesi ve denetim sonuçlarının içeriği ve amacı açısından olumlu veya olumsuz olarak açıklanan finansal sonuçlara güven duyulması hedeflenmiştir. Bu denetime dâhil edilen şirketler; KOBİ ya da borsada işlem gören ve halka açık olan ya da halka açık olmayan tüm şirketlerdir. Bilançoların global anlamda şeffaflığı, anlaşılırlığı ve yorumlana bilirlik nitelikleri ile uluslararası rekabette tüm şirketlerin varlığını koyabilmesi sağlanmıştır. Bu çalışma ile işletmelerin uluslararası standartlara uyumu ve bağımsız denetimi açısından Finansal Araçların küresel anlamda anlaşılırlığının muhasebe standartlarına (UFRS 9) uygun olarak değerlendirilme, raporlanması ve Türkiye'deki ana mevzuatlarla farklılıkların ortaya konulması amacıyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the effects of globalization, all countries of the world now have to adapt and implement many changes and innovations not only in their own national fields but also in the international arena. Today, these changes have brought the existence of companies in the countries of the world to compete with each other and that the results of this competition can be seen and read in a common language with certain standards. International Financial Reporting Standards (IFRS) have started to be applied for the singular and common use of the accounting system in the world, as a result of the necessity of understanding the financial statements of the national companies in the fields they operate in, by professionals in any of the world countries. From 31.12.2005 standard in the stock market quotations that Turkey is located in the public use of open company“Turkey Accounting Standards”it is mentioned by name. With the enactment of the New Turkish Commercial Code in 2012, International Financial Reporting Standards have been applied in all companies. The new TCC aims to provide public, transparent and reliable information within the scope of the audit. To this end Turkey to carry out an audit in accordance with Accounting Standards and in terms of content and purpose of the audit results to the financial results are described as positive or negative, it is aimed to foster trust. Companies included in this audit; All companies that are publicly traded or not publicly traded on the SME or stock exchange. With the global transparency, understandability and interpretability characteristics of the balance sheets, it is ensured that all companies are able to put their presence in international competition. This works with businesses to international standards compliance and audit in terms of financial instruments The global sense understanding of accounting standards (IFRS 9) as assessed in accordance with, are carried out to determine differences with reporting and major legislation in Turkey.