The effects of ridesourcing services on vehicle ownership and the taxi market in the United Kingdom
Akıllı telefon uygulaması tabanlı araç kaynak kullanımı hizmetlerinin Birleşik Krallık'taki araç sahipliği ve taksi piyasasi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 932060
  2. Yazar: PINAR BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZIA WADUD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Econometrics, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Akıllı telefon uygulaması tabanlı araç kaynak kullanımı hı̇ zmetleri (ridesourcing veya RS)̇ ulaşım sektörünü altüst eden ve insanların seyahat etme biçimlerini önemli ölçüde etkileyen yeni mobilite hizmetleri arasında yer almaktadır. Düşük kapasiteli motorlu bir mod olan RS, ortaya çıkan etkileri nedeniyle araştırmacıların ilgisini üzerine çekmiştir. Kısa vadeli etkileri nispeten iyi belgelenmiş olsa da, özellikle araç sahipliği üzerindeki uzun vadeli etkileri yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır ve yeterince araştırılmamıştır. RSin araç sahipliği üzerindeki etkisini keşfetmeye yönelik artan bir çaba olmasına rağmen, bu konudaki mevcut araştırmalar, dünyanın diğer bölgelerinden sınırlı kanıtla, özellikle ABD ve Çin olmak üzere belirli ülkelere odaklanma eğilimindedir. Bu tezdeki sistematik literatür incelemesinin ortaya koyduğu üzere ülkeler arasındaki ve içindeki etkilerin heterojenliği, farklı ülkelerden daha fazla kanıt gerektirmektedir. Ayrıca, RSin kendine özgü iş modeli, araç sahipliği üzerindeki etkilerinin araştırılmasını zorlaştırmaktadır. Bir yandan, değer artırma etkisi olarak bilinen mevcut veya yeni satın alınan aracı kullanarak gelir elde etme potansiyeli, araç sahipliğini teşvik edebilir. Öte yandan, RSin kullanılmaya başlanmasından sonra özel araçlara duyulan ihtiyacın azalması, RSin ikame etkisinin bir sonucu olarak araç sahipliğinde bir azalmaya neden olabilir. Bu tez, bu konuları ele alarak ilgili literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu tezde sunulan çalışmalar, resmi yıllık lisans kayıtlarına ve geniş bir panel hanehalkı anket verilerine dayanarak, kanıtların eksik olduğu Birleşik Krallık'ta RS mevcudiyetinin araç sahipliği ve taksi piyasası üzerindeki etkisini ekonometrik olarak modellemektedir. Ayrıca, panel veri setlerinin kullanılması, RS mevcudiyeti ile araç sahipliği arasındaki ilişkiden ziyade nedensel ilişkinin araştırılmasına olanak tanımaktadır. Sonuçlar, Birleşik Krallık'ta RS uygulamasına geçilmesinin, RS araçlarını da içeren Özel Kiralık Araçların sayısındaki artışa rağmen, toplam binek araç sayısında istatistiksel olarak anlamlı bir değişikliğe neden olmadığını göstermektedir. Ayrıca, ayrıştırılmış veri setinin analizi, Birleşik Krallık'taki hanehalklarının, kendileri için RS mevcut olduğunda başka bir araç edinme olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, araç tedarik hizmetlerinin mevcudiyetinin hanehalklarını araçlarından birini elden çıkarmaya teşvik ettiğini gösteren istatistiksel olarak anlamlı bir kanıt bulunmamaktadır. Bu etkilerdeki heterojenlik de bu tezde ele alınmış ve Londra, Londra dışındaki metropol ilçeler, diğer kentsel alanlar ve kırsal alanlardaki değişen etkiler incelenmiştir. Sonuçlar, Birleşik Krallık'ta araç kullanımının araç sahipliği üzerindeki etkisinin talep tarafında bağlama bağlı olduğunu, ancak arz tarafının tepkisinin farklı bölgelerde benzer olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu araştırma, hem coğrafi olarak birleştirilmiş hem de ayrıştırılmış veri setlerini kullanarak arz ve talep tarafı perspektiflerini birleştirerek, araç kullanımının yollardaki araç sayısı üzerindeki etkisinin genel bir resmini ortaya koymaktadır. Bu araştırmada benimsenen yaklaşım, mevcut filolardaki değişimlerin yanı sıra mevcut ulaşım sistemine yeni giren ve çıkan araçların incelenmesine olanak tanımakta ve sistemdeki araç sayısı üzerindeki gerçek etki hakkında fikir edinilmesine yardımcı olmaktadır. Bulgular, Birleşik Krallık'ta araç kullanımının başlamasından sonra, özel araçlara olan ihtiyacın azalması sonucunda araç sayısındaki düşüşün, değer artırma etkisiyle bağlantılı olarak araç sayısındaki artışı dengelediğini göstermektedir. Ancak, bu tezde ortaya konan Özel Kiralık Araç sayısındaki artış, geniş halk kitleleri için yeni istihdam yaratılmasından kaynaklanmamaktadır; bunun yerine, mevcut kişisel mobilite endüstrisindeki bir değişimi yansıtmaktadır. Sonuç olarak, bu durum Birleşik Krallık'ın taksi pazarına önemli bir girişi teşvik etmemiş ya da önemli miktarda yeni araç alımına yol açmamıştır. Hanehalklarının başka bir araç satın almasını engelleyerek, araç çağırma uygulaması Birleşik Krallık'taki araç sahipliği oranlarını yavaşlatıyor gibi görünse de, en azından şimdilik, hanehalklarının araçlarını elden çıkarmasını teşvik etmediği için araç sahipliğindeki artış eğilimini henüz tersine çevirememiştir. Genel olarak, bu araştırma, RSin Birleşik Krallık'ta araç sahipliğini nasıl etkilediğini göstererek, araç sahipliğinin araç kullanımının kritik bir belirleyicisi olması ve ulaşım ve çevresel dışsallıkların çoğunun ortaya çıkmasında kilit bir rol oynaması nedeniyle RSin daha geniş etkilerini anlamak için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ridesourcing is among the new mobility services that disrupt the transportation sector and substantially affects the way people travel. As a low-capacity motorised mode, ridesourcing has attracted significant research interest due to its emerging impacts. While the short-term effects have been relatively well documented, the long-term impacts, especially on vehicle ownership, are only beginning to surface and remain underexplored. Although there has been a growing effort to discover the impact of ridesourcing on vehicle ownership, existing research on this subject tends to focus on specific countries, notably the US and China, with limited evidence from other parts of the world. The heterogeneity of impacts between and within countries revealed by the systematic literature review in this thesis calls for more evidence from different countries. Furthermore, the unique business model of ridesourcing complicates the investigation into its effects on vehicle ownership. On one hand, the potential for earning income using the existing or newly purchased vehicle may encourage vehicle ownership, known as the value enhancement effect. On the other hand, the reduced need for private vehicles after the introduction of ridesourcing services may cause a reduction in vehicle ownership, as a result of the substitution effect of ridesourcing. Hence, the overall effect is the sum of these opposing effects on the demand and the supply sides of the ridesourcing business and requires the consideration of both sides, as the value enhancement effect and the substitution effect can coexist. This thesis contributes to the relevant literature by addressing these issues. Relying on official historical licensing records and a large longitudinal household survey data, the studies presented in this thesis econometrically model the impact of the availability of ridesourcing on vehicle ownership and the taxi market in the United Kingdom, where evidence is lacking. Moreover, the use of longitudinal datasets allows the investigation of the causal relationship between ridesourcing availability and vehicle ownership rather than an association. The results suggest that the introduction of ridesourcing in the United Kingdom has not caused a statistically significant change in the overall number of passenger vehicles, despite the increased number of Private Hire Vehicles that also include ridesourcing. Moreover, the analysis of disaggregated dataset shows that UK households are less likely to acquire another car when ridesourcing is available for them. However, there is no statistically significant evidence showing that the availability of ridesourcing services has encouraged households to dispose of one of their cars. The heterogeneity in these effects is also considered in this thesis and the varying effects in London, metropolitan districts other than London, other urban areas and rural areas are investigated. The results suggest that the effect of ridesourcing on vehicle ownership in the UK is context-dependent on the demand side, but the response of the supply side is similar across different areas. In addition, by combining the supply and demand side perspectives using both geographically aggregated and disaggregated datasets, this research provides insight into an overall picture of the impact of ridesourcing on the number of cars on the roads. The approach taken in this research allows for the study of shifts within the existing fleets, as well as new entrants and exits to the current transport system and helps gain insight into the actual impact on the number of cars in the system. The findings show that after the introduction of ridesourcing in the United Kingdom, the decrease in vehicle numbers as a result of the reduced need for private cars likely counterbalanced the increase in vehicle numbers associated with the value enhancement effect. However, the rise in the number of Private Hire Vehicles found in this thesis does not stem from new job creation for the broader public; instead, it reflects a shift within the existing personal mobility industry. Consequently, this has not spurred significant entry into the United Kingdom's taxi market nor has it driven substantial new vehicle purchases. By stopping households from purchasing another car, the introduction of ridesourcing seems to slow down the vehicle ownership rates in the United Kingdom but is yet to reverse the upward trend in vehicle ownership as it has not motivated household car disposal, at least for now. Overall, by showing how the introduction of ridesourcing has affected vehicle ownership in the United Kingdom, this research provides a basis for understanding the wider impacts of ridesourcing as vehicle ownership is a critical determinant of car use and plays a key role in driving many of the transport and environmental externalities.