Mustafa Çiftci'nin hikâye kitaplarının yapı ve tema bakımından incelenmesi
Examination of Mustafa Çiftci's story books in terms of structure and theme
- Tez No: 932082
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Mustafa Çiftci'nin Adem'in Kekliği ve Chopin (2012), Bozkırda Alltmışaltı (2014), Ah Mercimeğim (2017) ve Ağlaya Ağlaya Öldük Anam Bacım (2021) hikâye kitapları içerisinde yer alan hikâye metinleri yapı ve tema olarak iki ana başlık altında incelenmiştir. Çalışmamızın amacı; son dönem yazarlarından biri olan Mustafa Çiftci'nin hikâyelerinden hareketle, fikir dünyasını gözler önüne sermek ve yapılan hikâye tahlilleri neticesinde hikâyeciliği ve hikâye hakkındaki görüşlerini açığa çıkarmaktır. Bu bağlamda da edebiyatımız içindeki yeri ve önemi de tespit edilmeye çalışılacaktır. Giriş bölümünde önemli bir edebi tür olan hikâye hakkında kısa bir değerlendirme yaptıktan sonra çalışmanın içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından Mustafa Çiftci'nin Hayatı, Edebi Şahsiyeti ve Eserleri bölümünde yazarın hayatı, edebi şahsiyeti ve fikir dünyası değerlendirildikten sonra eserleri hakkında genel bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde ise hikâye metinleri yapı bakımından olay örgüsü, zaman, mekân, şahıs kadrosu, anlatıcı ve bakış açısı, anlatım teknikleri şeklinde alt başlıkları altında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son bölüme gelindiğinde incelenen hikâyelerin temaları Aşk/Sevda, Yoksulluk, Evlilik, Arkadaşlık/Dostluk, Esnaflık ve Diğer başlıkları altında tahlil edilerek Mustafa Çiftci'nin edebiyatımız içindeki yeri ve önemi saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mustafa Çiftci's story texts in the story books Adem'in Kekliği ve Chopin (2012), Bozkırda Alltmışaltı (2014), Ah Mercimeğim (2017) and Ağlaya Ağlaya Öldük Anam Bacım (2021) were analyzed under two main headings as structure and theme. The aim of our study is to reveal the literary idea world of Mustafa Çiftci, one of the last period writers, based on his stories and to reveal his views on storytelling and story as a result of the story analyzes. In this context, his place and importance in our literature is emphasized. After giving brief information about the story, which is an important literary genre, in the introduction section, information about the content of the study is given. Then, in the section on Mustafa Çiftci's Life, Literary Personality and Works, information about the author's life, literary personality and intellectual world is given, followed by general information about his works. In the second section, the story texts are analyzed in terms of structure under the names of plot, time, space, cast of characters, narrator and point of view, narrative techniques. In the last section, the themes of the analyzed stories are analyzed under the headings of Love / Infatuation, Poverty, Marriage, Friendship / Friendship, Tradesmen and Other, and it is tried to determine the place and importance of Mustafa Çiftci in our literature.